Cime 2 kvartál 2024

Povodí Vltavy plánuje opravy na Hněvkovické přehradě

 

České Budějovice 25. února (ČTK) - Povodí Vltavy plánuje letos na jihočeském úseku Vltavské vodní cesty dvě větší opravy, obě na přehradě Hněvkovice. Státní podnik stabilizuje břehy v Purkarci a v Jaroslavicích u Kostelce. Náklady jsou 3,5 milionu korun. V Hněvkovicích začne stavět také ochranné prvky před povodněmi. Na Orlíku chce Povodí Vltavy modernizovat lodní výtah za 61 milionů. ČTK to řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Na Orlíku má Povodí v plánu prohloubit plavební dráhy v úseku mezi Podolskem a plavební komorou Kořensko. Práce plánuje na roky 2019 až 2021, vždy mimo sezonu.

"Další významnou akcí na Vltavské vodní cestě je modernizace lodního výtahu na vodním díle Orlík," řekl Roldán. Součástí modernizace má být prodloužení kolejové dráhy pro plavidla a zvýšení nosnosti zařízení, které je převáží.

Obě akce by podle Roldána měly prodloužit možnosti plavby na Vltavské vodní cestě i v období sucha.

V Písku podnik letos dokončí stavbu na ochranu města před povodněmi a začne stavět ochranné prvky před povodněmi v Husinci na Prachaticku a na Hněvkovické přehradě.

Na Hněvkovickém jezu je v provozu od 20. května 2017 plavební komora. Díky ní se v roce 2017 meziročně více než zdvojnásobil pohyb plavidel na trase z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou na 6253 plavidel.

Státní podnik Povodí Vltavy s téměř 900 zaměstnanci má pod sebou 19 malých vodních elektráren, které v roce 2017 vyrobily 77,4 gigawatthodin (GWh) elektřiny, z toho 20,7 GWh elektrárna Libčice nad Vltavou. Podnik měl v roce 2017 výnosy 1,34 miliardy Kč a zisk po zdanění 73,8 milionu korun. Letos dá na stavební investice 396,7 milionu korun.