Komatsu potřebu bagr

Povodí se pustí do nových protipovodňových opatření v Hranicích

Hranice (Přerovsko) 2. března (ČTK) - Povodí Moravy se chystá v březnu zahájit stavbu nových protipovodňových opatření kolem řeky Bečvy v Hranicích na Přerovsku. Ochránit mají obyvatele až proti padesátileté vodě. Stavět se budou v okolí Kropáčovy ulice, jejíž jedinečný ráz bude díky spolupráci s památkáři zachován. Stavba bude pamatovat i na rekreační vyžití u řeky, práce vyjdou na 64 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Stavět se bude v Kropáčově ulici a podél sadů Čs. legií. Koryto zde podle vodohospodářů nemá dostatečnou kapacitu a poskytuje ochranu pouze maximálně před dvacetiletou vodou. "Připravovaná opatření poskytnou městu ochranu až na úroveň padesátileté povodně, což je významné zvýšení ochrany oproti současnému stavu. Současně lidem nabídne odpočinková místa u vody a umožní snadnější přístup k řece," uvedl mluvčí povodí.

Na obou březích budou v celkové délce 700 metrů protipovodňové zídky, které budou respektovat historický ráz místa. "Na pravém břehu řeky vytvoříme repliku stávající zdi, která bude obložená kamenem a doplněná o zábradlí. Součástí protipovodňových opatření bude volnočasové pásmo. Tomu budou dominovat dvě posezení v podobě tribun, která navíc umožní přístup až přímo k řece. Opatření tak na jednu stranu budou obyvatele chránit před povodněmi, ale současně učiní řeku pro lidi snáz dostupnou," doplnil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Vedle protipovodňových zídek bude součástí opatření i mobilní hrazení, které v době povodní zahradí místa, jež budou za běžné situace fungovat jako přístup k řece. Práce potrvají zhruba 20 měsíců. V březnu budou na pravém i levém břehu Bečvy pokáceny stromy a keře, které brání výstavbě protipovodňové ochrany města. Místo nich je v plánu náhradní výsadba, zejména v sadech Čs. legií.

Ochranu Hranic před povodněmi má zabezpečit také rozšíření jezu. Stavbu zhruba za 230 milionů korun povodí zahájilo již loni na jaře. Obě stavby podle ředitele povodí zvýší ochranu před povodněmi na celém úseku Bečvy na území Hranic. "Zvýšení kapacity jezu se projeví zejména mezi jezem a silničním mostem, kde se také nachází zaústění pravostranných přítoků Ludiny a Veličky. V jejich výustních tratích v současnosti dochází k rozlivu vody při vysokých stavech na Bečvě. Protipovodňové zídky pak zvýší kapacitu koryta od silničního mostu dále proti proudu," doplnil Gargulák. Kompletní ochranu Hranic však podle povodí zajistí až plánované vodní dílo Skalička.