Povodí Odry bude za 120 milionů Kč opravovat přehradu Baška, začíná ji vypouštět

Baška (Frýdecko-Místecko) 19. října (ČTK) - Státní podnik Povodí Odry bude na Frýdecko-Místecku za 120 milionů korun opravovat vodní dílo Baška. V současnosti začíná nádrž vypouštět a odloví ryby a mlže. Stavební práce začnou příští rok na jaře a měly by skončit na konci roku 2024. Nádrž by se měla znovu napouštět v roce 2025. ČTK to dnes sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

"Účelem rekonstrukce vodního díla Baška je zhotovit opatření na vodním díle pro bezpečné převedení extrémních povodní, podle nově zavedených evropských standardů a souvisejícími stavebními úpravami zajistit bezpečný a spolehlivý provoz vodního díla v budoucím období. Vodní dílo po rekonstrukci bezpečně převede návrhovou stoletou povodňovou vlnu," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Při rekonstrukci podnik například stabilizuje břeh a vybuduje objekt se strojovnou spodních výpustí. "V nejhlubším místě nádrže vznikne nový železobetonový objekt celkové délky cca 80 metrů, který nahradí stávající spodní výpust, jež bude v rámci stavby odstraněna. Maximální kapacita odpadní štoly bude 85 metrů krychlových za sekundu," uvedl technický ředitel Břetislav Tureček.

Většina nového objektu bude trvale pod vodní hladinou nebo přesypána zeminou z hráze. " Z koruny hráze povede ke strojovně ocelová lávka," uvedl Tureček.

Pod hrází bude portál odpadní štoly a vývar (zpevněná část pod spádovým stupněm), který bude napojen na současné odpadní koryto. "Vývar je navržen tak, aby jej v budoucnu bylo možné přemostit a cyklostezku připravovanou obcí Baška převést do pravé části údolí," uvedla Vlčková.

Kvůli stavbě i pro trvalý příjezd k novému sdruženému objektu podnik vybuduje 270 metrů dlouhou obslužnou komunikaci. "Může být v budoucnu využita ke zřízení cyklostezky připravované obcí," uvedla Vlčková.

Přehrada se bude vypouštět po etapách. "S plněním nádrže se počítá v roce 2025, bude však záležet na hydrologických podmínkách," uvedla Vlčková. Na komfort bydlení v obci podle ní rekonstrukce přehrady nebude mít zásadní vliv, významně tam ale v příštích dvou letech omezí letní rekreaci.

Přehrada Baška je s objemem nádrže přibližně 1,1 milionu metrů krychlových nejmenší přehradou v povodí Odry. Byla na potoce Baštici budována v letech 1958 - 1961 a uvedena do provozu v roce 1963. Účelem nádrže bylo nadlepšováním průtoku vody v řece Ostravici pokrýt případné nedostatky vody v průmyslových podnicích níže po toku. Přehrada se využívá i k rekreaci.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.