Komatsu potřebuju bagr

Povodí Moravy v září dokončí další část rekonstrukce vodní nádrže Plumlov

Prostějov 27. června (ČTK) - Povodí Moravy v září dokončí další etapu rekonstrukce vodní nádrže Plumlov na Prostějovsku, která má zajistit bezpečný a spolehlivý provoz tohoto vodního díla i v případě desetitisícileté povodně. Modernizace přelivu a opevnění břehu byla zahájena loni na jaře a bude stát 30,5 milionu korun. Práce pokračují bez zpoždění a stávající úroveň napuštění nádrže zaručuje bezpečnost i rekreaci, sdělil dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Povodí Moravy už dokončilo práce na opevnění pravého břehu přehrady v těsné blízkosti přelivného objektu, stavbu železobetonových konstrukcí i kamenné obložení bezpečnostního přelivu. Stavbaři se nyní soustředí na vodní plochu pod hrází a hranu bezpečnostního přelivu. "Podařilo se nám kompletně dokončit desku prvního vývaru a pět z celkem sedmi rozrážečů. Hotové jsou také propustky pro vypouštění vývarů. V řádu tří týdnů budou ukončeny všechny betonářské práce v obou vývarech a budeme pokračovat v realizaci kamenných obkladů v prostoru obou vývarů," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Vývary se označují zařízení pro tlumení energie vody přepadající přes přelivné objekty či z výpustí přehrad.

Vodohospodáři kvůli rekonstrukci museli postavit potrubí. "Jedná se o provizorní potrubí o délce 150 metrů, kterým je převáděna veškerá vypouštěná voda z nádrže až do prostoru za rekonstruované vývary tak, aby nedocházelo k zaplavení stavby. Začátkem měsíce srpna pak bude potrubí demontováno a převáděný průtok přes vodní dílu Plumlov bude zajištěn standardní formou manipulace přes spodní výpustě," dodal Gargulák.

Kvůli bezpečnosti obyvatel pod hrází vodní nádrže Plumlov byla částečně snížena její hladina. Přehrada ale i při opravách dál slouží rekreaci. "V současnosti je hladina na kótě 271,9 metru nad mořem. Přibližně tuto úroveň musí vodohospodáři kvůli bezpečnosti obyvatel udržovat až do ukončení stavebních prací," uvedl Chmelař.

Hlavní funkcí vodního díla Plumlov je snižování povodňových průtoků a zlepšování minimálních průtoků říčky Hloučela v období sucha. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 bylo po dokončení stavebních prací zahájeno její napouštění. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.