Komatsu potřebuju bagr

Povodí Moravy pokračuje v opravě vodní nádrže Letovice

Letovice (Blanensko) (ČTK) - Povodí Moravy pokračuje v opravě vodní nádrže Letovice, hotovo bude za rok. Nádrž podle státního podniku i za oprav plní všechny svoje funkce, a proto neplatí žádná omezení. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí podniku Petr Chmelař. Výše investice je 236 milionu korun.

Povodí Moravy zahájilo rozsáhlou opravu přehrady loni v srpnu 2021. Cílem je ochrana vodního díla a území pod vodním dílem na desetitisíciletou povodeň. Většinu prací se podle mluvčího už podařilo dokončit. "Stavebně jsme dokončili opevnění návodního líce i sanaci zdí odběrné věže, dokončujeme korunu hráze, přelivnou zeď a spadiště," popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. V následujících 12 měsících je podle něj v plánu například dokončení mostovky.

Součástí prací byla také těžba, odvoz a uložení sedimentů. "Odtěžili jsme o deset tisíc kubíků sedimentů více, než byl původní plán.To se odrazí zejména na kvalitě vody v nádrži. V místě uložení sedimentů teď vysadíme přes čtyři stovky kusů dřevin, které jsou původní a v lokalitě se přirozeně vyskytují," uvedl Gargulák. Podnik vysadí stromy, jako je třešeň, lípa, dub, bříza a javor, z keřů to bude například svída, dřín, hloh, kalina či střemcha. V blízkosti nádrže tak vznikne nový a z hlediska druhové skladby bohatý biotop pro řadu organismů. Vodohospodáři odtěžili ze dna vodní nádrže Letovice 76.000 kubíků sedimentů.

Náklady na opravu vodní nádrže Letovice jsou 236 milionů korun, z toho 217,5 mil. korun bylo z prostředků ministerstva zemědělství, zbylou část financovalo Povodí Moravy z vlastních zdrojů. V posledních třech letech podnik podobným způsobem zmodernizoval vodní nádrže Boskovice, Koryčany či Plumlov. V předchozích letech opravil i vodní nádrže Karolinka, Bystřička a Opatovice.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.