Cime 2 kvartál 2024

Postoloprty chystají opravu náměstí, parkovací plochu nahradí pěší zóna

Postoloprty (Lounsko) (ČTK) - Postoloprty na Lounsku chystají opravu Mírového náměstí a přilehlé Husovy ulice zhruba za 100 milionů korun. Parkovací plochu nahradí pěší zóna. Na rekonstrukci použije město zřejmě prostředky z vysoutěženého úvěru. ČTK to řekl starosta Zdeněk Pištora (nez.).

Oprava náměstí začne asi ještě letos a odhadem potrvá do roku 2025. "V tuto chvíli se soutěží zhotovitel, z čehož vzejde i konečná cena," uvedl Pištora. Podle něj do koncepce rekonstrukce zapadají i nedávno opravené domy s pečovatelskou službou a do koncepce celého středu města pak i zámek, u kterého se bude nejprve opravovat střecha.

"Na náměstí vzniknou šikmá stání, takže de facto počet míst, který je na náměstí, bude zachován," řekl starosta. V současné době mohou lidé zaparkovat na betonové ploše přímo na náměstí, kde chce radnice vybudovat pěší zónu. "Další parkovací místa vzniknou v ulici za městským úřadem," doplnil.

Beton nahradí vydlážděný motiv z Dalimilovy kroniky o knížeti Oldřichovi a kněžně Boženě. Počítá se tak i se změnou názvu náměstí, které by po rekonstrukci mělo nést název Oldřicha a Boženy.

Moderní vzhled náměstí zajistí i oprava barokní kašny a doplnění dalších vodních prvků. V současné době je na ploše před radnicí znát zub času. Popraskaný beton a částečně chybějící dlažbu či nevzhledné obrubníky nahradí nové povrchy.

Město se 4700 obyvateli s příjmy ve výši zhruba 120 milionů korun za poslední roky investovalo asi 270 milionů. Jen loni radnice podle Pištory investovala 115 milionů. Starosta uvedl, že se vedení města snaží s prostředky dobře hospodařit a hojně využívat dotace.