husqvarna

Pošta prodává dvě budovy v Praze za 328 milionů korun

Praha 18. listopadu (ČTK) - Česká pošta nabídla k prodeji dvě budovy v Praze za souhrnnou vyvolávací cenu 328 milionů korun. Na prodej je budova v Preslově ulici na Smíchově a objekt bývalé mezinárodní pošty v Plzeňské ulici. Prostory v Preslově ulici pošta nabízí za 168 milionů korun, prostory v Plzeňské pak za 160 milionů korun. Pošta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

"V budově v Preslově ulici počítáme s tím, že zde nadále bude fungovat pobočka. Ostatní prostory jsou nevyužité, proto jsme se rozhodli nedržet tak velký objekt, platit jeho režijní náklady a budovu nabízíme k odkupu. To samé se týká objektu v Plzeňské ulici. Zde až do začátku letošního roku sídlila mezinárodní pošta. Prostory byly nevyhovující, problémem bylo parkování pro klienty. Nová mezinárodní pošta má sídlo v pražských Štěrboholech a pro Plzeňskou již není využití," uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Obě budovy se budou nabízet formou elektronické aukce. Do té se zájemci mohou přihlásit do 1. prosince, samotná aukce je naplánovaná o týden později.

Pošta nabízí k odkupu řadu nemovitostí a pozemků, které historicky vlastní a pro které již dnes nemá využití. V minulosti prodávala například pozemek s garáží v Žihli na Plzeňsku za 65.000 Kč nebo areál bývalého kláštera sv. Gabriela na pražském Smíchově za 353 milionů korun. Zde byla smlouva podepsaná v lednu 2020. Mezi další významné nemovitosti, které Česká pošta již dříve prodala, byly budovy v pražské Opletalově ulici za 133 milionů korun nebo aktuálně budova v Brně na hlavním nádraží za 117 milionů korun. U té se čeká na podpis kupní smlouvy.

Česká pošta poslední tři roky hospodaří se ztrátou. Loni kvůli koronaviru prohloubila ztrátu o jednu miliardu na 1,382 miliardy Kč. Plánovala přitom, že propad bude ještě o 400 milionů korun vyšší. Stát poště hradí náklady na poskytované základní služby až do výše 1,5 miliardy Kč.