Mercedes

Pošta připravuje dražbu areálu v Olomouci s vyvolávací cenou 119 mil.Kč

Olomouc (ČTK) - Česká pošta (ČP) připravuje elektronickou aukci rozlehlého areálu v Ladově ulici v Olomouci-Hejčíně, ve kterém nyní funguje poštovní pobočka a depo. Vyvolávací cena areálu s pozemky zabírajícími plochu bezmála 13.000 metrů čtverečních činí 119 milionů korun. Její výše byla stanovena podle znaleckého posudku. S novým majitelem těchto nemovitostí chce ČP uzavřít nájemní smlouvu na část prostor, které bude nadále využívat pro zajištění poštovních služeb. Česká pošta nabídku zveřejnila na internetových stránkách.

Poštovní areál v Olomouci-Hejčíně tvoří dvě budovy postavené do tvaru písmenu U. Ve čtyřpatrové budově funguje pošta Olomouc 9 a část její plochy zabírají kanceláře. V druhé budově jsou kanceláře, dílny a sklady. Venkovní prostory v areálu slouží jako parkoviště pro velké množství dodávkových automobilů. "Dle sdělení technika je nemovitost v relativně dobrém stavu, bez výraznějších potřeb oprav," stojí v oznámení.

Nedávno ČP oznámila elektronickou aukci administrativní budovy na Poděbradově náměstí v centru Prostějova, ve které sídlí její pobočka. Dražba začne 3. listopadu, minimální kupní cena je stanovena na 39 milionů korun. Podmínkou prodeje budovy je uzavření nájemní smlouvy na část prostor s Českou poštou, aby v této oblasti mohl zůstat provoz poštovní pobočky.

Česká pošta chystá také prodej budovy bývalé poštovní pobočky na Horním náměstí v historickém centru Olomouce, která byla na seznamu zrušených poštovních filiálek a v létě ukončila provoz. Cenu rozlehlé nemovitosti stanoví znalci. O získání pobočky usiluje radnice, avšak u ministerstva vnitra zatím nepochodila s žádostí o bezúplatný či částečně zaplacený převod budovy pošty.

V posledních měsících ČP prodává nemovitosti po celém Češku, důvodem je podle jejího mluvčího Ivo Vysoudila snaha o stabilizaci hospodaření podniku před jeho transformací. "ČP nabízí k odkupu nemovitosti, pro které už v rámci svého nynějšího provozu nemá využití. Prodej vybraných nemovitostí bude pokračovat i v příštím roce. Nejhodnotnější nabízenou nemovitostí bude centrála České pošty na Praze 1," uvedl Vysoudil. Pošta kvůli úsporám v polovině roku zrušila 300 z 3200 poboček a propustila 1500 lidí. Loni vykázala ztrátu 1,7 miliardy korun.