husqvarna

Pošta nabídla k prodeji nemovitosti za čtvrt miliardy korun

Praha (ČTK) - Česká pošta nabídla k prodeji nepotřebné nemovitosti za přibližně čtvrt miliardy korun. Jde o 18 nabídek, některé opakuje po několikáté. Nejvyšší vyvolávací cenu má dům s pozemkem na Poděbradově náměstí v Prostějově za 39 milionů Kč. Pošta zároveň spustila informační kampaň, která má odprodej majetku podpořit. Vyplývá to z informací na webu České pošty (ČP).

Podnik formou elektronické aukce nabízí také budovy ve Vlašimi, Šenově u Nového Jičína, Kraslicích nebo Českých Budějovicích. Prodat chce i pozemky v pražských Strašnicích. Opakovaně je na prodej budova pošty ve Chřibské na Děčínsku.

Důvodem prodeje nemovitostí je snaha o stabilizaci hospodaření podniku před jeho transformací. "Česká pošta nabízí k odkupu nemovitosti, pro které už v rámci svého nynějšího provozu nemá využití. Jedná se o nemovitý majetek ve vlastnictví státu s právem hospodaření ČP, prodej se řídí především zákonem o státním podniku. Prodej vybraných nemovitostí bude pokračovat i v příštím roce. Nejhodnotnější nabízenou nemovitostí bude centrála České pošty na Praze 1," uvedl mluvčí Ivo Vysoudil.

Pokud Česká pošta vyhodnotí, že je konkrétní nemovitost pro její další provoz nepotřebná, nechá vypracovat znalecký posudek akreditovaným znalcem. Posudek určí i nejnižší nabídkovou cenu, za kterou bude objekt nabízen k prodeji, a to formou výběrového řízení. Následně vedení pošty schválí záměr prodeje, který má být poté zveřejněný na portálu veřejné správy po dobu 30 dnů. V této lhůtě se mohou přihlásit státní organizace a podniky s žádostí o převod majetku. Česká pošta v tom případě převede majetek za cenu obvyklou podle znaleckého posudku. Pokud o majetek při zveřejnění nabídky na portále veřejné správy neprojeví nikdo zájem, je možno jej prodat formou aukce.

Doprovodná marketingová kampaň potrvá do konce listopadu v celostátních denících. Má oslovit co možná největší okruh populace, protože nabízené nemovitosti se svým charakterem a využitím podle Vysoudila hodí nejen pro firmy, ale část z nich může oslovit i zájemce, kteří si objekt mohou koupit například k rekreačnímu využití.

Pošta nedávno nabízela formou elektronické aukce nemovitosti na pražské Pankráci. Soutěž s vydraženou cenou zhruba 400 milionů Kč ale nakonec bez udání důvodu zrušila. Vítězný fond Cream si na postup podniku stěžoval pro údajné porušení podmínek aukce.

Pošta kvůli úsporám v polovině roku zrušila 300 z 3200 poboček a propustila 1500 lidí. Loni vykázala ztrátu 1,7 miliardy korun.