husqvarna

Pospíšil vyzval SŽ, aby komunikovala s UNESCO kvůli mostu pod Vyšehradem

Praha (ČTK) - Správa železnic (SŽ) by měla o rekonstrukci železničního mostu na pražské Výtoni komunikovat s UNESCO. Na debatě v Centru architektury a městského plánování (CAMP) to dnes řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09), který má na starost mimo jiné i památkovou péči. Pražští zastupitelé nedávno podpořili rekonstrukci mostu ve stávající podobě, zásadní je pro město i vybudování třetí koleje. SŽ dříve zveřejnila záměr památkově chráněnou vrchní konstrukci mostu nahradit novou. Ředitel odboru přípravy staveb SŽ Pavel Paidar dnes uvedl, že železniční most už překračuje svoji optimální kapacitu a do roku 2035 se počet projíždějících vlaků zvýší o zhruba 66 procent. Řekl, že SŽ pro UNESCO připravuje podklady, které v dubnu chce odeslat.

Pospíšil poznamenal, že rozhodnutí, jak bude celá věc pokračovat, je na SŽ. Je podle něj namístě ptát se, zda by na okraji památkové rezervace měl stát nový most. "Pokud takový most postavíme, rezignujeme na památkovou ochranu," řekl s tím, že z původního mostu zbydou pouze pilíře a nová stavba, která vzešla z architektonické soutěže, vytváří jinou estetickou podobu.

Národní památkový ústav (NPÚ) podle Pospíšila vydal před 14 dny stanovisko, které je negativní k tomu, jak soutěžní dialog dopadl. Doplnil nicméně, že NPÚ je pouze poradní orgán. Správu železnic vyzval ke komunikaci s UNESCO kvůli tomu, aby Praha v budoucnu nepřišla o mezinárodní památkovou ochranu kvůli stavbě nového mostu. Minulé vedení Prahy toho v tomto směru podle něj udělalo maximum. Dodal, že kvůli mostu Praha s UNESCO komunikovala loni na podzim a čeká na vyjádření.

Rekonstrukci mostu minulý týden podpořili ve svém usnesení pražští zastupitelé, pro město je podle něj také zásadní vybudování jeho třetí koleje. Primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) dnes uvedl, že most je zásadní spojnice, kterou Praha potřebuje mít funkční. "Z výpočtů a analýz je naprosto jednoznačné, že potřebujeme mít třetí kolej a pro budoucí rozvoj Prahy potřebujeme i zastávku na Výtoni," řekl.

Paidar za SŽ uvedl, že optimální kapacita stávajícího mostu je 265 vlaků za den. V současnosti po něm jezdí 288 vlaků denně a do roku 2035 se očekává, že to bude 479, což je o 66 procent více. Řekl, že studie z roku 2015 počítala s tím, že na plánované zastávce na Výtoni bude denně vystupovat a nastupovat 3500 osob. "Aktuálně máme vstupy, které uvažují o téměř trojnásobku," doplnil.

Železniční most na Výtoni byl ve své původní podobě zprovozněn 15. srpna 1872. Na přelomu 19. a 20. století byl nahrazen mostem, který se klene přes Vltavu dosud. Konstrukce je podle odborníků významnou technickou kulturní památkou v exponované části Pražské památkové rezervace. SŽ v minulosti neúspěšně usilovala o odejmutí památkové ochrany mostu.