husqvarna

Portál:Na 80 pct nemovitostí je pojištěno na nižší částku, než je jejich hodnota

Praha 5. prosince (ČTK) - Přes 80 procent nemovitostí je v ČR nyní pojištěno na nižší částku, než je jejich hodnota. Vyplývá to z dat, která dnes ČTK poskytl portál Top-Pojištění.cz. Podle něj je tedy přibližně jen každá pátá nemovitost pojištěna na aktuální tržní hodnotu. Domácnostem proto hrozí, že se jim v případě pojistné události výrazně zkrátí pojistné plnění.

Důvodem je to, že ceny rezidenčních nemovitostí se dlouhodobě výrazně zvyšují. Jen v Praze během tří let zdražil jeden metr čtvereční o 52 procent. Lidé ale mezitím neaktualizovali pojištění nemovitosti, uvádí server.

Problém takzvaného podpojištění "odhalilo" tornádo, které v loňském roce zasáhlo Jihomoravský kraj. Domácnostem tehdy hrozilo, že dostanou za své často zcela zdevastované rodinné domy jen zlomek peněz. Některé rodiny dokonce neměly nemovitosti pojištěné vůbec.

"To, že si čím dál více lidí chrání svůj majetek, vnímáme bezesporu kladně. Riziko podpojištění nemovitostí však neustále stoupá a málokdo si pojistku pravidelně aktualizuje. V ideálním případě bychom si ji měli se současnými tendencemi revidovat jednou za dva roky, jako nejzazší termín pak vnímám zhruba pět let,“ uvedl produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz Ondřej Vacek.

Lidé si podle něj nejsou často vědomi toho, že se plnění zkracuje ještě o míru podpojištěnosti. Silně podpojištěné domácnosti proto mohou dostat jen zlomek hodnoty své nemovitosti v případě totální škody. Aktualizace pojistky na současnou cenu nemovitosti přitom může zdražit pojistku jen o několik stokorun ročně, podotkl Vacek.