Komatsu potřebu bagr

Portál: Růst pronájmů zpomalil, mezičtvrtletně někde ceny i klesly

Praha (ČTK) - Růst cen pronájmů v meziročním srovnání zpomalil a mezičtvrtletně ceny i klesly, v Praze u bytu 2+1 o pět procent a v Olomouci u dispozice 3+1 o osm procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, které má ČTK k dispozici. Asociace nájemního bydlení (ANB) na svém webu odhaduje, že v letošním roce nájemné zdraží o méně než 15 procent.

Loni v Praze vzrostlo nájemné podle inzertního portálu UlovDomov.cz zaměřeného na pronájmy meziročně až o 22 procent. Za letošní první čtvrtletí to bylo meziročně průměrně o 14 procent, nejvíce u bytů 2+kk o 18 procent. Ve srovnání s koncem loňského roku ale v metropoli některé pronájmy mírně klesly, například u bytu 2+1 o 944 korun na 18.814 korun za měsíc.

Data společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 2100 nemovitostí v hodnotě přesahující 12 miliard korun, ukazují, že nejvíce za první čtvrtletí meziročně zdražila o 25 procent dispozice 3+kk v Olomouci. V krajských městech byl meziroční růst v řádu jednotek procent a v Ostravě u bytu 2+kk klesl o čtyři procenta.

"Růst cen nájmů probíhal v období inflace. Nešlo tedy o izolované zdražování konkrétní služby. Inflace, která dosáhla v lednu až 17,5 procenta, byla naopak znatelně vyšší než pohyb cen nájmů v mnoha krajských městech," uvedl Michal Hrbatý, ředitel společnosti UlovDomov.cz.

Mezičtvrtletně ceny v krajských městech kolísaly. "Březen nepřinesl zásadní změnu ve výši nájemného. Ta narazila na strop a výrazně se nezvyšuje," uvedla Asociace nájemního bydlení ve svém zpravodaji za březen 2023. Třeba v Brně šly ceny dolů u menších dispozic od dvou do čtyř procent a u větších rostly o čtyři až pět procent. V Olomouci u nejmenšího bytu 1+1 vzrostly o šest procent a ty největší (3+1 a 3+kk) zaznamenaly pokles o sedm až osm procent.

V Ostravě sice pronájem za byt 2+kk meziročně klesl, ale mezičtvrtletě ceny u všech dispozic vzrostly o tři až deset procent. Důvodem je podle portálu UlovDomov.cz to, že Ostrava odolávala ekonomickým vlivům déle a pronájmy tam zdražily asi o čtvrtletí později.

Asociace nájemního bydlení uvedla, že pokles cen v některých lokalitách je spíše krátkodobý výkyv. Dodala, že podle veřejných zdrojů letos nájemné zdraží maximálně o míru meziroční inflace, nejvíce o 15 procent. "Troufáme si odhadnout, že ve výsledku to bude spíše méně," píše ANB.

"Nečekáme letos skokové změny. Nemáme ale křišťálovou kouli a nevíme, co všechno se opravdu v roce 2023 stane," konstatoval viceprezident nájemního bydlení Jan Rafaj.