husqvarna

Porota vybrala vítězný návrh podoby budoucí Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí 8. prosince (ČTK) - Soutěžní porota vybrala vítězný architektonický návrh podoby budoucí Galerie Perlou v Ústí nad Orlicí. První místo získal architektonický ateliér Chybik + Kristof Associated Architects z Brna. Město s ním jedná o dalším postupu, řekl ČTK starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek (sdružení Oušťáci).

"S vítězným autorem licitujeme, zda uzavřeme, nebo neuzavřeme smlouvu o dílo na další stupně projektové dokumentace. Předložíme to i do zastupitelstva a nemáme jiné ambice než v roce 2023 zadat vypracování dalších stupňů projektu," uvedl Hájek.

Podle něj byly dva soutěžní návrhy, které postoupily do užšího výběru ze čtyř předložených, velmi zdařilé. Porota proto snížila odměnu vítězi a zvýšila ji druhému v pořadí, aby dala najevo, že oba jsou velmi vyrovnané.

U vítězného návrhu ocenila jasné elegantní řešení vycházející z regulačního plánu území, včetně kreativního přístupu k dosavadním objektům. "Návrh přináší vhodné propojení provozu galerie včetně jejího vnitřního veřejného prostranství s veřejnými prostranstvími galerii obklopujícími, zejména s náměstím před Domem dětí a mládeže, a umožnění průchodu vnitřním náměstím," uvedla porota ve svém hodnocení. Tvůrci podle ní vhodně rozdělují provoz vlastní galerie a provoz ostatních doprovodných aktivit. Naopak jako problematické označili porotci naprosté provozní oddělení prostorů galerie a pracovišť jejích zaměstnanců a dalších pracovišť a prostor s provozem galerie poměrně dost spjatých.

V bývalém areálu Perly 01 město vlastní bývalou kotelnu, strojovnu a část administrativní budovy. Tyto prostory by se v budoucnu mohly proměnit na galerii současného umění s odkazem na textilní historii města. V připravovaném kulturně kreativním centru Galerie Perlou by vedle výstavní galerie a nezbytného zázemí měl vzniknout i edukační prostor či kabinet textilu.

Tříhektarový areál bývalé textilky Perla koupilo v roce 2011 Ústí nad Orlicí za 30 milionů korun. Velkou část budov dalo město zbourat. Loni v září v areálu Ústí po dvou letech výstavby a vybavování interiérů oficiálně otevřelo novostavbu domu dětí a mládeže. Stavba stála 85 milionů korun bez DPH, město na ni získalo z dotace ministerstva pro místní rozvoj 30 milionů korun. Pardubický kraj plánuje v místě vybudovat nové ateliéry Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí zhruba za 100 milionů korun. Ústí již získalo do lokality další investory. Společnost Vital tam staví rehabilitační centrum. Administrativní budovu, která zbyla z bývalé textilky, koupila firma, která chce objekt využít na služby, obchody a byty.