husqvarna

Poptávku po stavebních pracích mohou podle analytiků srazit dražší hypotéky

Praha 7. července (ČTK) - Stavebnictví se po krátkém útlumu vrátilo v květnu podle ekonomů, které dnes ČTK oslovila, k růstu. Částečně tak navázalo na pozitivní vývoj z počátku letošního roku. Poptávku po stavebních pracích mohou v dalším období srážet vyšší sazby hypotečních úvěrů. Negativně bude působit i nedostatek pracovních sil, vysoké ceny energií či pohonných hmot a také nedostatek materiálu a surovin.

Stavební výroba v květnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu reálně meziročně vzrostla o 3,3 procenta, meziměsíčně si polepšila o 0,4 procenta. "Reálný meziroční růst o 3,3 procenta jde stále částečně na vrub nízké srovnávací základny z předchozího roku," uvedl ekonom Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

V květnu letošního roku se dařilo jak inženýrskému stavitelství, jehož výkon je podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka stále vysoko nad úrovní předpandemického roku 2019, tak pozemní výstavbě.

Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro ČR, výrobce stavebního materiálu Ytong, řekl ČTK, že je stále patrný dostatek zakázek a silná poptávka od soukromníků i firem. Doplnil, že stavebních povolení i rozestavěných bytů a domů je více než v posledních letech. Překážkami v růstu odvětví podle něj ale bude nedostatek lidí, tlak na vyšší mzdy nebo vysoké ceny surovin. "Potvrzuje se tak, že návrat výkonnosti stavebního sektoru na předcovidové úrovně bude trvat několik let," uvedl.

Nguyen upozornil, že financování nového bydlení se od začátku roku prodražilo zhruba o 1,25 procentního bodu. "Vzhledem k přísnějším parametrům na hypoteční úvěry ze strany České národní banky a vyšším úrokovým sazbám nejspíše od začátku roku došlo také k tzv. předzásobení, a i proto bychom se mohli vlivem tohoto dočkat značného ochlazení poptávky," řekl. Navíc vysoká inflace se podle něj negativně odrazí v kupní síle domácností a dražší financování také odrazuje firmy od investic.

"Aktuální signály a rizika vyplývající ze stávající situace na Ukrajině i na domácím trhu, zejména s ohledem na veřejné investice, jsou významné a je důležité je nepodcenit," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Dodal, že udržení míry investic na přijatelné úrovni i do budoucna je nezbyté k tomu, aby odvětví dosahovalo nadále růstu.