Poptávka po zboží pro kutily dál roste. Může za to nedostatek profesionálů i návrat k chalupaření
Koronavirová pandemie přinesla rekordně vysoké tržby hobby marketům. Rostoucí trend pokračuje i letos a prodejkutilských potřeb vzrostl meziročně o 15 procent. Češi si navíc zvykli nakupovat online i zboží, které v minulosti přes internet téměř nepořizovali – jako střechy. Za nárůstem poptávky po DIY produktech stojí podle odborníků nedostatek profesionálních pracovníků ve stavebnictví, ale i vyšší zájem o chalupaření a objekty k rekonstrukci.
Největší německé hobby markety, které hrají v tomto odvětví tradičně v rámci Evropy prim, zvýšily v roce 2020 průměrně své tržby o 10,2 procent[1]. Jeden z lídrů trhu, skupina Hornbach, zaznamenala od počátku loňského roku do konce letošního jara navýšení výdělků o 15,4 procent[2]. Rekordní zájem o DIY sortiment potvrzuje i Roman Mazák, předseda družstva CBA, které v Česku provozuje hobby market Kinekus. „Obraty se u nás od loňského dubnového otevření zvýšily o 30 procent a letos tržby stouply o dalších 15 procent,“ popisuje.
I střechy se pořizují online
Kvůli omezené možnosti prodeje v kamenných obchodech se v období pandemie výrazně zvýšil zájem o online nakupování. Zákazníci dokonce začali výrazněji na dálku objednávat i zboží, které v minulosti rozhodně nebylo ve středu zájmu internetových obchodů, a tento trend pokračuje dál. „Během lockdownů se prodávalo online i zboží, které vzhledem ke své povaze, hmotnosti a rozměrům nepatří mezi jednoduše přepravitelné a manipulovatelné,“ říká Eduard Nejezchleb, ředitel komunikace společnosti Bravo Europa, která se specializuje na výrobu a dodávky ucelených řešení plechového zastřešení. „Jako příklad můžeme uvést plechové střešní krytiny, u kterých objem online prodeje narostl několikanásobně. I po skončení uzávěr se tomuto prodeji nebývale daří. Je vidět, že si zákazníci již zvykli nakupovat v internetových prodejnách tradičních hobby marketů i přes vyšší přepravní náklady na celkové hodnotě nákupu,“ dodal.
Amatéři pracují s materiály pro profíky
Zájem o nákup v hobby marketech neklesá ani letos v létě. Důvodem je nedostatek řemeslníků a profesionálů ve stavebnictví. Majitelé objektů tak musejí nezřídka opravy či celou výstavbu řešit svépomocí. V důsledku toho, podle Eduarda Nejezchleba, stále více amatérských kutilů nakupuje i materiály, které byly tradičně určeny profesionálům. „Tento trend je navíc umocňován tím, že samotní výrobci zpřístupňují montážní návody a online tutoriály, tak aby byly srozumitelné i koncovému zákazníkovi, který nikdy v životě nepokládal střechu nebo nedělal omítku,“ upřesňuje.
Návrat na chalupy
Návrat ke kutilství podpořil v pandemii i zvýšený zájem o klasický český fenomén – chalupaření. Poptávka po rekreačních objektech vzrostla minulý rok asi o třetinu a nárůst zájmu přetrvává i letos. „Zájem o chalupy roste posledních několik let, což se odráží také na cenách. Situace ohledně koronaviru rovněž způsobila, že je vyšší poptávka po objektech, které v minulosti nebyly právě v kurzu. Dříve byly vyhledávány nemovitosti po rekonstrukci, ve skvělém technickém stavu. Dnes lidé více dbají na okolí, přírodu a více se prodávají nemovitosti před rekonstrukcí,“ nastiňuje Tomáš Hejda, tiskový mluvčí realitní společnosti RE/MAX. Právě tyto preference projevující se na trhu s nemovitostmi nahrávají stabilní poptávce po zboží pro kutily. „Postupem doby se u nás začíná projevovat trend, který je již silně zakořeněn na západ od našich hranic – že DIY je ‚in ‘ a je nedílnou součástí kultury mladší i starší generace,“uzavírá Nejezchleb.