Poptávka po řemeslnících v ČR v lednu meziročně vzrostla o 7,9 procenta

Praha (ČTK) - Poptávka po řemeslnících v ČR v lednu meziročně vzrostla o 7,9 procenta. Zájem byl převážně o menší řemeslnické práce a servis. Rostla také poptávka po stavebních pracích, nikoliv ale v souvislosti s novou výstavbou. Sháňka po stavebním materiálu meziročně klesla o 19 procent. Vyplývá to z dat poptávkového serveru ePoptávka.cz, které má ČTK k dispozici. Důvodem nárůstu může podle webu krom jiného být, že letos v zimě byla také řada teplých dní s až jarními teplotami.

Zájem zákazníků značně vzrostl o hodinové manžely, instalatéry, techniky a opraváře všeho druhu. Meziroční nárůst po opravářích a servisních službách činil 21 procent. "Čísla potvrzují dlouhodobý zájem o řemeslníky, a to zejména v některých segmentech, kdy je stále vysoký zájem například o různé menší řemeslnické práce. Typicky je zájem o opravu kamen, seřízení oken, výměny těsnění, servis plynových kotlů či tepelných čerpadel, ale i opravu dalšího menšího vybavení domácností," uvedl ředitel společnosti ePoptávka.cz Otto Kočí.

Nejvyšší 33 procentní nárůst byl v segmentu řemeslníků pracujících se sklem. Jednalo se zejména o lidi v odvětví zaměřeném na zasklívání ploch nebo dodávky průmyslového, laboratorního či gastronomického skla. Podle Kočího největší podíl v této kategorii tvoří poptávka na zasklení lodžií a balkonů, zimních zahrad nebo realizace skleníků. Zájem byl ale také po zasklení sprchových koutů na míru, dveří či skleněných zábradlí.

Nárůst poptávky podle dat společnosti zaznamenalo také odvětví nábytku, kdy byl zájem o nábytek na míru nebo renovace starších a starožitných kusů. Meziročně vzrostl o pět procent. Zájem se zvýšil i v samotném odvětví stavebních prací včetně menších dokončovacích prací, a to o sedm procent. Tyto práce byly ale ve většině případů spojeny s realizací nebo finalizací už rozjetých projektů nebo renovacemi a rekonstrukcemi. Poptávky po realizaci nové výstavby se objevovali minimálně.

Důvodem poklesu poptávky po stavebních materiálech může být podle Kočího vyšší cena. Někteří zákazníci tak řešily jejich horší dostupnost dodávkami ze zahraničí. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví loni podle posledních odhadu Českého statistického úřadu vzrostly v průměru za rok 2023 o 3,8 procenta, zatímco v roce 2022 to bylo o více než pětinu. Ceny stavebních prací se zvýšily v průměru o šest procent. V předloňském roce přitom jejich meziroční růst po zpřesnění činil 12,4 procenta.

Podle portálu NejŘemeslníci.cz loni opětovně stoupnul zájem o řemeslné práce na úsporu energií. Největší zájem byl o zateplování fasád domů, meziročně se pro tento krok rozhodlo o 64 procent více lidí. Zájem o výměnu oken se v roce 2023 meziročně zvýšil o 23 procent a obdobně tomu bylo také u zateplování střech, u kterých poptávka meziročně stoupla téměř o třetinu.