Komatsu potřebu bagr

Pomoc při řešení bytové krize. DOMOPLAN v Brně staví 400 bytů, třetinu přímo pronajme

Realitní trh v Česku prochází razantními změnami. V souvislosti s turbulentní ekonomickou situací, rostoucími úrokovými sazbami u hypoték a vysokou inflací se mění nejen chování spotřebitelů, ale také přístup developerů. Společnost DOMOPLAN ze skupiny FIPOX jde v tomto směru příkladem a přizpůsobuje se trendům na trhu. Třetinu bytů, které v následujících letech postaví, ponechá ve správě své dceřiné společnosti DOMOPLAN Assets.

Developer DOMOPLAN, který je členem skupiny FIPOX, rozšiřuje své služby. Kromě výstavby se chce zaměřit také na přímý pronájem a správu nemovitostí. Prostřednictvím své dceřiné společnosti DOMOPLAN Assets má do budoucna v plánu byty servisovaně pronajímat.

„Do dceřiné společnosti vložíme třetinu nově postavených bytových jednotek. DOMOPLAN tak reaguje na měnící se situaci na trhu, kdy především kvůli rostoucím úrokovým sazbám hypoték výrazně roste poptávka po nájemním bydlení. Uzavřením nájemní smlouvy pro nás vztah s nájemníky neskončí. Chceme lidem nabídnout nadstandardní péči a služby,“ vysvětlil zakladatel společnosti DOMOPLAN Tomáš Vavřík.

DOMOPLAN Assets získá do správy až třetinu bytů v projektech, které DOMOPLAN staví vBrně. Tam navíc svou výstavbou a následným pronájmem výrazně přispívá k řešení bytové krize. V současné době má rozestavěných 400 bytů, což je dokonce o stovku víc, nežspolečnost původně zamýšlela. Důvodem nárůstu je rozšíření rezidence Pekárenský dvůr, kterou staví v Zábrdovicích.

Největší brněnský projekt se rozšíří o další stovku bytů

U polyfunkční budovy Pekárenský dvůr v brněnských Zábrdovicích momentálně probíhá budování přípojek inženýrských sítí, stavba suterénních prostor ve druhém i prvním podzemním podlaží. „Podařilo se nám získat další dům v této lokalitě, díky čemuž jsme nyní spojili jedny z největších pozemků v samotném centru Brna. To nám umožňuje projekt Pekárenský dvůr, který je svou koncepcí klubového bydlení v našich podmínkách unikátní, ještě dále rozšířit a zásadně tím přispět k architektonické renovaci nejen ulice Bratislavská, ale i celých Zábrdovic,“ uvedl zakladatel společnosti DOMOPLAN Tomáš Vavřík.

Tímto krokem se navíc dále rozšiřují i pětihvězdičkové klientské služby, které bude rezidence po svém dokončení nabízet. Celá rezidence je tak koncipována v duchu vysokých standardů bydlení, které novým rezidentům poskytnou podmínky pro bydlení, práci azároveň i relaxaci.

Pokračuje také stavba rodinné rezidence Starý pivovar, která vzniká v sousedství někdejšího klášterního pivovaru v brněnském Králově Poli. „Pracujeme na výkopech a betonáži nejnižších konstrukcí, jako jsou dojezdy výtahů, parkovací zakladače, dokopy, zpětné zásypy a základové konstrukce,“ popsal Lukáš Cibulka, výrobní ředitel technologicko-stavebního koncernu THIERRA, který je hlavním dodavatelem staveb projektů DOMOPLANu a členem skupiny FIPOX. Rezidence, která byla oceněná odbornou porotou jako Realitní projekt roku 2021, přinese 47 bytů včetně vlastního parku.

Rezidence Hvězdová uspěla v soutěži Chytrá města, DOMOPLAN v Brně staví dál

Ocenění si nově odnesla také rezidence Hvězdová v soutěži Chytrá města 2022. Rezidence, kterou DOMOPLAN letos v lednu zkolaudoval, byla díky své koncepci udržitelnosti a využitým technologiím snižující energetickou náročnost vyhlášena nejlepším projektem v kategorii projekt pro město s více než 200 tisíci obyvateli.

Ve spolupráci se společností THIERRA začal DOMOPLAN stavět v brněnské Líšni. Zástupci developera i technologicko-stavebního koncernu položili v říjnu základní kámen komorní rezidence Nová Líšeň, která nabídne 14 bytů. „Zahájili jsme vlastní zemní prácenapozemku, nejprve hrubé terénní úpravy, následně přijdou na řadu výkopy, rýhy a přeložky inženýrských sítí,“ vyjmenoval za technologicko-stavební koncern THIERRA výrobní ředitel Lukáš Cibulka. Kromě rozestavěných projektů DOMOPLAN plánuje i další bytové komplexy v brněnských Zábrdovicích, kde postaví bytové domy Příční 12 a 14 nebo také rezidenci Starou. Na Veveří v blízkosti Konečného náměstí pak vznikne rezidence Žižkova. V celkovém souhrnu by tyto rezidenční domy, u nichž chce developerská společnost zahájit stavební práce během příštího roku, měly přinést dalších přibližně 220 bytů.

O SPOLEČNOSTI DOMOPLAN

Společnost DOMOPLAN, a.s., založená roku 2010, se zaměřuje na výstavbu rezidenčních projektů s vysokou přidanou hodnotou, zejména bytových domů a rezidenčních projektů. Pro své projekty vyhledává DOMOPLAN atraktivní lokality s výrazným potenciálem budoucího rozvoje – jedinečnost těchto míst pak citlivě dotváří kvalitní a nadčasovou architekturou. V roce 2017 začala společnost jako jeden z prvních českých developerů systematicky rozvíjet výstavbu aparthotelů v horských oblastech České republiky. Zaměřuje se na prémiové lokality v oblasti Jeseníků a Orlických hor.

Projekty, které DOMOPLAN realizoval v Brně, si díky kombinaci architektonické a řemeslné kvality vysloužily uznání odborné obce. Bytový dům Domino byl navržen na cenu Mies van der Rohe Award 2019. Cenu absolutního vítěze odborné poroty za Realitní projekt roku 2021 obdržela Rezidence Starý pivovar, porotou oceněná zároveň jako nejlepší projekt v rámci Jihomoravského kraje.

V současné době patří DOMOPLAN mezi nejvýznamnější brněnské developery. Aktuálně zde staví rezidenci Pekárenský dvůr, projekty Starý pivovar (v lokalitě Králova Pole), Příční, Bratislavská (v lokalitě Zábrdovice) a Nová Líšeň. Kromě Brna začal realizovat projekty i v Čechách, kde ve středočeském Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi připravuje rezidenční bydlení Na Mariánské cestě. Vedle toho buduje dva horské resorty v Jeseníkách a chystá další projekt aparthotelu ve skiresortu Bukovka v Orlických horách. Své působení DOMOPLAN rozšiřuje také do zahraničí, kde na chorvatských ostrovech Pag a Hvar chystá postavit holiday resorty. Rezidenční bydlení plánuje vybudovat i v Srbsku, konkrétně v Bělehradu.

Od roku 2022 je DOMOPLAN členem skupiny FIPOX.

O TECHNOLOGICKO-STAVEBNÍM KONCERNU THIERRA

Technologicko-stavební koncern THIERRA a.s. vznikl v roce 2022 strategickým spojením Václava Stehna, majitele společnosti Alglas, a Tomáše Vavříka, zakladatele developerské společnosti DOMOPLAN. Aktuálně se podílí na zakázkách přesahujících svým objemem jednu miliardu korun. Její dceřiná firma Alglas se zabývá lehkými obvodovými plášti a designovými částmi budov. Na svém kontě má řadu realizací po celé České republice a Slovensku, za něž sklidila uznání jak od odborných kruhů, tak ze strany široké veřejnosti. Jmenovat můžeme např. rekonstrukci brněnského OC Futurum, Jihočeskou vědeckou knihovnu nebo projekt Harfa Design Residence. THIERRA je členem holdingu FIPOX, který zastřešuje české i zahraniční firmy z oblasti developmentu a trvalé udržitelnosti.

O SKUPINĚ FIPOX

Holding FIPOX zastřešuje firmy z oblasti developmentu, stavebnictví a trvalé udržitelnosti, které ve svých oblastech přicházejí s inovativními řešeními a přesahem, a to jak na poli společenském, tak environmentálním. Cílem FIPOXu je, aby jeho jednotlivé společnosti měly lepší zázemí a podporu pro svůj další rozvoj.

Součástí skupiny FIPOX je kromě developerské společnosti DOMOPLAN i technologicko-stavební koncern THIERRA, dále pak MyResorts, což je developer holiday resortů a investiční společnost v jednom, a nakonec specialista na energetickou správu chytrých domácností a poskytovatel řešení a služeb Smart City Magus EDH. Veškeré finanční služby a komplexní péči o individuální investory pak zajišťuje divize FIPOX finanční služby.