Komatsu potřebuju bagr

Polyfunkční dům v pražských Pitkovicích by mohla stavět nová firma

Praha 10. září (ČTK) - Polyfunkční dům v pražských Pitkovicích by podle vedení městské části Praha 22 mohla stavět nová firma. Firma Raeder & Falge, která v roce 2021 tendr vyhrála, dům s ordinacemi a mateřskou školou podle zástupců radnice nestaví od května. Firma se dostala do insolvence a změnila název na RAF Stavby. Dům měl být podle původního harmonogramu hotový na jaře 2023, podle radních se ale jeho dokončení nejméně o rok opozdí a stavba prodraží. Na zasedání zastupitelstva městské části to tento týden avizovali starosta Tomáš Kaněra (ANO) a radní Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL).

V případě, že radnice v roce 2023 vypíše nové výběrové řízení, lze podle starosty očekávat, že se budova dostaví asi v roce 2024. Pro děti, které měly školku v Pitkovicích navštěvovat, tak bude podle něj nutné hledat náhradní řešení. Tím by měla být výstavba dočasné modulové školky. Na jakém pozemku by měla stát, starosta neuvedl.

Za pravděpodobné označil Kaněra prodražení investiční akce. Podle něj budou náklady na polyfunkční dům asi o 50 až 60 milionů vyšší, než s čím se počítalo. Důvodem prodražení investice má být mimo jiné rozdíl v původní a nově vysoutěžené ceně zakázky a náklady na zakonzervování nyní nedokončené stavby. Společnost Reader & Falge dům stavěla za asi 105 milionů Kč.

Podle Zmátla už radnice přistoupila mimo jiné k vyhotovení projektové dokumentace pro provedení stavby. Stavební zakázka, kterou vyhrála firma Raeder & Falge, byla předchozím vedením radnice zadaná metodou Design & Build. Pro tuto metodu je příznačné to, že za projektovou dokumentaci je odpovědný zhotovitel. Objednatel ve svém zadání pouze specifikuje účel, standardy, rozsah a podobná kritéria.

Zastupitelstvo rovněž rozhodlo, že starosta podá trestní oznámení na bývalého starostu Vojtěcha Zelenku (STAN). Důvodem má být "možné porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, uzpůsobení podmínek potenciálním zhotovitelům a porušení povinnosti při správě cizího majetku", píše se v usnesení. Podpořilo ho 13 z 25 zastupitelů. Zelenka, který byl z funkce starosty odvolán těsnou většinou zastupitelů na jaře 2021, na zasedání to, co mu je v usnesení vytýkáno, odmítl. Nynější vedení radnice na něj dosud podalo několik trestních oznámení. Zelenka to označil za vykonstruované a za součást předvolebního boje.

V polyfunkčním domě má být podle architektonického návrhu studia Atelier Hromek mateřská škola pro 112 dětí, tělocvična, jídelna, víceúčelový sál, prostory pro lékaře a prodejna potravin. Firma Reader & Falge vyhrála tendr s tím, že objekt postaví zhruba za 91,4 milionu Kč. Cena se postupně navýšila na stávajících asi 105 milionů Kč. Dům firma stavěla od listopadu 2021.

Praha 22, v níž žije přes 11.000 obyvatel, je na jihovýchodě hlavního města. Městská část zahrnuje Uhříněves, Hájek a Pitkovice a spadá do městského obvodu Prahy 10. Rada městské části má nyní čtyři členy, zastupitelstvo má 25 členů.