Cime 3 kvartal 2024

Polský Budimex se uchází o zakázky na dopravní stavby v ČR

Praha 3. listopadu (ČTK) - Největší polská stavební společnost Budimex S.A. expanduje do Česka. V současnosti se již o zakázky na dopravní stavby uchází pod polským názvem, v budoucnu přes letos založenou dceřinou společnost Budimex Construction Prague. Čistý příjem holdingu z prodeje výrobků, zboží a materiálu za loňský rok činil 8,4 miliardy zlotých (přibližně 46,6 miliardy korun). Vyplývá to z tiskové zprávy Budimexu, kterou ČTK poskytla Denisa Marynčáková a z údajů, které pro ČTK doplnil polský mluvčí holdingu Michał Wrzosek.

"Propojení mezi naší společností a českým trhem stále sílí. V roce 2021 Budimex S.A. prodal vlastní rezidenční developerskou společnost Budimex Nieruchomości (nyní Spravia) českému developerovi Crestyl Real Estate s.r.o. Také realizujeme mnoho stavebních projektů blízko česko-polských hranic,“ uvedl Wrzosek.

Letos v dubnu Budimex v Polsku v Západopomořanském vojvodství ukončil dva úseky vysokorychlostní silnice S3, která má být napojená na dálnici D11. Wrzosek zdůraznil, že propojení Budimexu s českým trhem probíhá dlouhodobě, situaci a příchod na český trh bude podle něj také ovlivňovat dostupnost a výše fondů z nové rozpočtové perspektivy Evropské unie Operační program doprava 2021–2027.

Přestože formální požadavky na veřejné zakázky neumožňují, aby Budimex sdělil jakých tendrů se v Česku účastní, Wrzosek pro ČTK uvedl, že jedno z proběhlých výběrových řízení, ve kterém firma neuspěla, byla modernizace silnice I/43. Tato silnice první třídy vede z Brna přes Svitavy, Lanškroun a Králíky do Polska směrem na Kladsko a Vratislav.

Budimex S.A. je největší polská stavební firma s historií od roku 1968. Zaměřuje se na stavební a developerský trh, zahrnuje šest společností působících v různých sektorech infrastruktury: silnice, železnice, letiště; stavebnictví, energetika, průmyslové a ekologické výstavby. Firma má 7000 zaměstnanců. Kromě Polska působí také v Litvě a v Německu. V příštím roce chce vedle Česka expandovat i na Slovensko.