Cime 2 kvartál 2024

Polsko otevřelo část rychlostní silnice S3 spojující české hranice s Baltem

Varšava/Praha í (ČTK) - Polsko dnes otevřelo další úsek rychlostní silnice S3, která má umožnit propojení české dálnice D11 s Polskem až ke břehům Baltského moře. Řidičům je nově k dispozici patnáctikilometrový úsek od Lubawky u českých hranic po město Kamienna Góra, informovala polská média. Český úsek D11 by měl být podle dřívějších vyjádření české vlády hotov nejdříve za několik let.

"Tato silnice je velký impulz pro rozvoj hospodářství i turistiky. Počet českých turistů narostl o sto procent," řekla dnes šéfka dolní komory polského parlamentu (Sejmu) Elžbieta Witeková, která se slavnostního otevření zúčastnila spolu s premiérem Mateuszem Morawieckým.Ten podle webu Wprost v žertu poznamenal, že má "bratry Čechy velmi rád", na jejich straně však dálnice zatím zprovozněna není.

S3 umožňuje rychlejší cestu z Česka směrem k Baltu, kde končí u přístavu Svinoústí. Celkově měří 508 kilometrů a Polákům zbývá ještě zprovoznit úsek z Bolkowa do Kamiennej Góry, kde v současnosti budují tunel. Hotovo by mělo být příští rok.

České Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento měsíc uvedlo, že stavební povolení pro úsek dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem napadlo rozkladem ekologické hnutí Děti Země. Délku případného zdržení stavby nelze podle ŘSD odhadnout. Dosud ŘSD mínilo, že by stavbu mohlo zahájit na konci letošního roku.

ŘSD nyní pro úsek D11 o délce 21 kilometrů vybírá stavební firmu. Z šesti uchazečů dal nejvýhodnější nabídku polský Budimex. Nabídl cenu 11,35 miliardy korun, tedy 86,8 procenta předpokládané ceny. ŘSD plánuje, že na D11 nejdříve otevře tříkilometrový úsek u hranice s Polskem, který naváže na polskou čtyřproudou rychlostní silnici S3. Celý úsek, jehož součástí jsou i dva půlkilometrové tunely, by měl být hotový v roce 2027.