Mercedes

Polsko a Slovensko otevřou plynovodní propojení obou zemí

Strachocina (Polsko) 26. srpna (ČTK) - Polsko a Slovensko dnes za účasti premiérů obou zemí Mateusze Morawieckého a Eduarda Hegera otevřou nové plynovodní propojení, které podle úřadu slovenské vlády zajistí diverzifikaci při dovozu plynu. Slovensku, jež dříve nakupovalo zemní plyn hlavně z Ruska, nové potrubí zlepší přístup k alternativním dodávkám suroviny.

Výstavba zhruba 164 kilometrů dlouhého plynovodu mezi Slovenskem a Polskem začala v roce 2018. Původní plán počítal s tím, že potrubí bude v komerčním provozu už na konci loňského roku.

Kapacita plynovodu ve směru na Slovensko je 5,1 miliardy metrů krychlových plynu ročně, což zhruba odpovídá slovenské spotřebě plynu. V opačném směru bude možné přepravit 6,1 miliardy metrů krychlových suroviny.

Také Česká republika podle červencového vyjádření premiéra Petra Fialy chystá přímé propojení s plynovodem z Polska.

Státní slovenské plynárny SPP už dříve začaly nakupovat také norský plyn a zkapalněný zemní plyn v zájmu snížení závislosti země na dovozu suroviny z Ruska, které dodávky Slovensku už dříve v tomto roce krátilo. Evropská komise po únorovém zahájení ruské invaze na Ukrajinu ohlásila plán snížit závislost evropského bloku na ruském plynu. Ještě v roce 2020 Rusko zajišťovalo téměř 40 procent spotřeby plynu v Eevropské unii.