Cime 2 kvartál 2024

Politici znovu otevřeli téma stavby parkovacího domu v Pardubické nemocnici

Pardubice 18. listopadu (ČTK) - V Pardubické nemocnici by mohl vzniknout parkovací dům. Shodli se na tom zástupci města a kraje. S výstavbou by mohl pomoci soukromý sektor. V minulosti už samosprávy o stavbě parkovacích míst jednaly, teď se k tématu po komunálních volbách vrací, uvedl kraj v tiskové zprávě.

Kraj teď peníze na stavbu parkovacího domu nemá, dokončuje nákladné projekty. Jedním z nich je centrální příjem v Pardubické nemocnici, který bude stát přes dvě miliardy korun. "Proto se nabízí otevření debaty o možné spolupráci v rámci takzvaného PPP projektu, tedy se zapojením soukromého investora. Tuto myšlenku bych v nejbližší době rád blíže projednal s kolegy z krajské rady, abychom ji případně mohli dále rozvíjet," řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Vznikne proto městská a krajská pracovní skupina, která bude mít na starosti projekt samosprávního a privátního sektoru, výsledkem má být parkovací dům. "Parkovací dům, který by mohl stát u nemocnice, je jednoznačně velmi důležitý nejen pro nemocnici jako takovou, ale pro celou oblast, kde buduje soukromý investor bytové domy. Vzhledem ke stavu veřejných financí je zcela pochopitelné, že ani kraj a ani město nemohou tento parkovací dům budovat čistě ze svých finančních prostředků," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

V městském obvodu IV, kde se nemocnice nachází, je málo parkovacích míst. Obyvatelé lokality nemají kde parkovat, protože tam přijíždí hodně pacientů autem. Zaparkovat v okolí nemocnice v docházkové vzdálenosti je obtížné. V areálu nemocnice moc míst není a řidiči tam za parkování musí platit.

"V našem obvodu se potýkáme se zhoršenou možností parkování pro rezidenty, jelikož řada míst je obsazena lidmi, kteří přijíždějí do nemocnice. Parkovací dům v areálu by tuto situaci zcela jistě vylepšil a jsem rád, že kraj je otevření debaty nakloněný," řekl starosta čtvrtého obvodu Jan Procházka (ANO).

V budoucnu vznikne v lokalitě také rezidenční parkování, obyvatelé budou za parkovací místa platit. V areálu bývalé Tesly staví developer bytové domy, další lidé se do městského obvodu nastěhují.

"Jedná se o jednu z podmínek spolupráce se soukromým investorem, kdy do roku od zprovoznění bytových jednotek v areálu Tesly musíme v lokalitě zavést parkovací zóny. Podporujeme myšlenku zvýšení kapacity parkování u nemocnice, což by nám logicky uvolnilo ruce v dalších oblastech čtvrtého městského obvodu," řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).