Komatsu potřebu bagr

Policie stíhá dva lidi za dotační podvod v projektu Nupharo Park

Praha 21. května (ČTK) - Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dva lidi v souvislosti s plánovanou výstavbou vědeckotechnického parku v Ústeckém kraji. Stíhají je za dotační podvod a za poškození finančních zájmů Evropské unie se škodou zhruba 300 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Z dřívějších informací vyplývá, že se kauza týká projektu Nupharo Park.

Podle kriminalistů uvedli dva obvinění v žádosti o poskytnutí dotace adresované ministerstvu průmyslu a obchodu nepravdivé a zkreslené údaje a některé podstatné údaje zamlčeli.

"Na základě předložených nepravdivých informací se v roce 2013 čerpání dotace ze strukturálních fondů EU a ze státního rozpočtu ČR podařilo zrealizovat. České republice tak měla být způsobena škoda ve výši téměř 300 milionů Kč," popsal Ibehej podstatu skutku.

NCOZ na případu spolupracovala s Finančním analytickým úřadem. Obviněným hrozí až desetileté vězení, stíháni jsou na svobodě. Kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Není vyloučeno, že v průběhu vyšetřování dojde k obvinění dalších osob," uzavřel mluvčí.

Média v minulosti informovala o tom, že ministerstvo průmyslu podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zkrachovalému vědeckotechnickému Nupharo Parku v Libouchci na Ústecku, na jehož vznik ministerstvo dalo 300 milionů korun. Park prodělával, v létě 2016 na sebe vyhlásil insolvenci. V té době ho podle médií z většiny vlastnila firma CPP Development a z menšiny švýcarský partner projektu ABB.