Cime 1 kvartál 2024

Policie loni do konce listopadu řešila méně krádeží stavebnin než v roce 2022

Praha (ČTK) - Policie loni do konce listopadu řešila 1648 případů krádeží elektroinstalačních materiálů, 100 případů krádeží zdicích materiálů a 109 případů krádeží stavebních strojů. Ve všech případech je to méně než ke konci roku 2022. Vyplývá to ze zjištění Policie ČR a několika soukromých společností, které shromáždila společnost Beaufort. Data policie za prosinec 2023 zatím nejsou k dispozici. Obecně platí, že počet krádeží těchto materiálů roste v návaznosti na jejich cenu a dostupnost. Atraktivní pro zloděje jsou také měděné dráty, soupravy s nářadím, ocelové nosníky nebo keramické dlaždice.

Nejvíce je pravidelně nahlašována krádež elektroinstalačních materiálů, obzvlášť oblíbená je pak mezi zloději kabeláž s kovy. Oproti celému roku 2022 se ke konci listopadu nahlásilo o 344 méně případů krádeže tohoto materiálu. Případů krádeže zdicího materiálu, jako jsou cihly či ytong, bylo za 11 měsíců oproti předešlému roku o 21 méně. Stavebních strojů se ukradlo o 42 méně.

"Měděné kabely jsou atraktivní pro zloděje, protože měď má vysokou hodnotu na sekundárním trhu. Těžké ocelové materiály nebo dřevěné konstrukce jsou pak náchylné na krádeže zejména v oblastech, kde je poptávka po oceli nebo dřevu vysoká. Stroje, nástroje a zařízení jsou také často cílem zlodějů, protože jsou drahé a snadno přenosné,“ řekl výrobní ředitel stavební společnosti SIS Systémy Petr Sviták.

Úroveň krádeží na staveništích tedy ovlivňuje mnoho faktorů, které se mohou lišit regionálně. Patří mezi ně například ekonomické podmínky, poptávka a ceny materiálů, úroveň zabezpečení stavenišť či místní kriminalita a politika bezpečnosti na úrovni státu nebo města.

Stavební firmy se proto snaží minimalizovat riziko krádeží například instalací bezpečnostních kamer, případně si najímají bezpečnostní služby. Zabezpečení stavebního materiálu pak vyžadují také pojišťovny. Prevenci krádeže řešila například stavební společnost Skanska u projektu Port7 v pražských Holešovicích. Firma se rozhodla na celý pozemek dát kamerový systém, který podle technického ředitele společnosti Innovis Františka Leitera bylo zapotřebí, aby zabránil vniknutí bezdomovců a squatterů a nebo je pomohl eventuálně identifikovat.

Samotná krádež přitom často zlodějům přinese menší výdělek, než na kolik se přepočítá finální škoda na staveništi. "Zloději prostříhali drátěné oplocení a ze špulky odvinuli velkou část kabelu, který následně prodali do sběrny. Škoda šplhala do vyšších desetitisíců, zatímco výtečníci si přišli na několik málo tisícovek. Stavba se navíc kvůli krádeži opozdila, protože nebyl k dispozici náhradní materiál," uvedla mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Podle Policie ČR kriminalita v Česku loni mírně klesla. Policie zaznamenala 181.417 trestných činů, což bylo proti roku 2022 o 0,3 procenta méně. Škoda způsobená trestnou činností v loňském roce ale vzrostla o více než tři miliardy na 23,4 miliardy Kč.