Cime 2 kvartál 2024

Pokuty za poškozování památkových objektů se možná několikanásobně zvýší

Praha 4. ledna (ČTK) - Pokuty za poškození nebo zničení památkově chráněných objektů se možná do dvou let pětinásobně zvýší. Senátní kulturní výbor to dnes podpořil v rámci senátorské novely památkového zákona. Podle ní by se dvoumilionová pokuta měla zvýšit na deset milionů korun a maximální čtyřmilionová sankce na 20 milionů korun.

Zvýšení peněžité sankce autoři novely zdůvodnili tím, že stávající výše pokut, které byly uzákoněny před 16 lety, jsou nedostatečné a málo odrazující s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí.

Senátor a starosta Chebu Miroslav Plevný (STAN) namítal, že ke zvýšení sankcí není důvod, neboť úřady nevyužívají ani jejich dosavadní maximální hranice. Podle Přemysla Rabase (za Senátor 21) naopak ani navrhované zvýšení nebude dostatečnou hrozbou proti nevhodným stavebním zásahům do památkových objektů.

Novelu předložila už předloni senátorka a starostka Prahy 10 Renata Chmelová (za KDU-ČSL) spolu s osmi kolegy za Starosty, hnutí Senátor 21 nebo Piráty. Novela je podle nich reakcí na opakované případy, kdy vlastníci památkově chráněných objektů úmyslně porušují povinnosti stanovené jim zákonem s tím, že eventuální nevysoká pokuta se jím stává pouhým vícenákladem. V minulých letech tak byly bez ohledu na památkovou ochranu zdemolovány například vila Šafránka na pražských Vinohradech nebo dvě vily v pražské Ořechovce, uvedli senátoři.

Při stanovení výše pokuty vycházeli autoři novely z návrhu zákona o ochraně památkového kulturního fondu, který v roce 2019 připravilo ministerstvo kultury. Výbor na základě doporučení památkářů z předlohy vyňal ustanovení, podle něhož chtěli tvůrci novely snížit maximální hranici pokuty za porušení oznamovací povinnosti ze dvou milionů na 100.000 korun.

Novela by v případě, pokud se s ní ztotožní Senát jako celek a následně Sněmovna, měla platit od poloviny roku 2023. Mohla by se také stát součástí širších úprav památkového zákona, s jejichž předložením ministerstvo kultury čeká na dohodu o změnách stavebního zákona.