Komatsu potřebu bagr

Pokles výkonů slovenského průmyslu se v říjnu zmírnil, stavebnictví vzrostlo

Bratislava 10. prosince (zpravodaj ČTK) - Výkony slovenského průmyslu v říjnu druhý měsíc po sobě zaostávaly za stejným obdobím loňska, tempo meziročního poklesu produkce ale zpomalilo. Vývoj znovu nepříznivě ovlivnila nižší výroba aut kvůli nedostatku součástek. Stavebnictví se po předchozím poklesu vrátilo v říjnu k růstu, jeho výkony ale nadále byly nižší než před vypuknutím epidemie nemoci covid-19. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

Produkce slovenského průmyslu se v říjnu proti stejnému období loňska snížila o 0,6 procenta, v září po zpřesnění údajů klesla o 4,8 procenta. Hlavní část průmyslové produkce, a to výroba dopravních prostředků, zmírnila tempo propadu na 21 procent po poklesu shodně o více než 30 procent v srpnu i v září.

Také slovenské továrny automobilek letos kvůli nedostatku polovodičových součástech opakovaně přerušovaly produkci. Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut.

Za výkony z října roku 2019, kdy země ještě nečelila epidemii nemoci covid-19, slovenský průmysl zaostal o 3,1 procenta.

Průmysl v České republice v říjnu zrychlil tempo meziročního poklesu na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Důvodem byla opět zejména výroba automobilů a jejich dílů.

Stavební produkce na Slovensku v říjnu v meziročním srovnání vzrostla o 2,8 procenta po poklesu o 4,7 procenta v září. Proti říjnu 2019 byly výkony stavebnictví nižší téměř o 22 procent.