Cime 2 kvartál 2024

Pohled odborníka: Co čekat na realitním trhu v roce 2023

Konec roku je ideální čas na prognózu týkající se trhu s nemovitostmi pro nový rok 2023. Vzhledem k tomu, že hypoteční sazby eskalují výš, prodeje domů, a v některých oblastech i jejich ceny, šláply na brzdu a na celém trhu je cítit zvýšená nejistota, je mnoho majitelů domů, potenciálních prodávajících i potenciálních kupujících z příštího roku nervózních. Jak to vidí odborník? Zeptali jsme se Jana Večerky, zakladatele a CEO realitní crowdfundingové platformy BrikkApp, https://brikkapp.com/cz, který se s námi podělil o 5 nejvýznamnějších faktorů.

  1. Dlouho nebyl lepší čas na investování do nemovitostí než v roce 2023

Odborníci odhadují, že u mnoha nemovitostí už nyní lze dosáhnout slevy 10% a v příštím roce predikují výši slev na až 15-20%. Přímé slevy z cen nejsou jedinou možností, jak ušetřit. Mnozí developeři preferují držet prodejní cenu jako takovou, ale poskytují mnohé skryté slevy, například příspěvky na vybavení kuchyně a další fit out. To pro nakupující znamená skvělou příležitost nyní nakupovat, zejména pokud mají volné finanční prostředky a nejsou závislí na bankovním financování.

  • Největší slevy se nejpravděpodobněji budou týkat klasických typů rezidenčního bydlení

Týká se to bydlení pro rodiny, jako rodinné domky či větší byty. Většina rodinných domů není příliš likvidních kvůli nezájmu větších investorů a fondů a zároveň je o ně menší zájem na trhu pronájmů. Pro investory, kteří umí počkat do doby snížení úrokových sazeb, může jít o zajímavou investici, byť rizikovější.

  • Stoupne podíl nájemního bydlení

Vzhledem k zamrzlému hypotečnímu trhu kvůli vysokým úrokovým sazbám, stoupne podíl nájemního bydlení. Dlouhodobě dochází k přehodnocování modelu nutnosti vlastnického bydlení vzhledem k vysokým cenám nemovitostí. Mnozí potenciální kupující si spočítají, že se jim vyplatí platit nájem a naspořené prostředky (min 10% z ceny nemovitosti) raději investovat (třeba i do realit skrze nemovitostní crowdfunding) a jsou na tom finančně lépe.

  • Zvýší se zájem developerů o alternativní způsoby financování

Úrok z alternativních investičních možností jako realitní crowdfunding má potenciál se dále navýšit tak, aby byl konkurenceschopný v časech vysokých úrokových sazeb. Zároveň, vzhledem k v současnosti nevýhodnému bankovnímu financování, se dále zvýší zájem developerů o alternativní způsoby financování a tím se rozšíří nabídka projektů. To je dobrá zpráva pro všechny mikroinvestory.

  • Investoři budou vyhledávat technologie

V příštích několika letech se investování pravděpodobně bude mnohem více orientovat na technologie. S pokračujícím technologickým vývojem budou digitální investoři hledat nové způsoby, jak diverzifikovat svá portfolia. Automatizované obchodní nástroje budou rozšířenější a strategie založené na automatické diverzifikaci se stanou běžnou součástí rozhodování o investicích i pro retailové investory. Více dostupné a chytřejší analytické nástroje poskytnou kupujícím i prodávajícím cenné informace o trhu, které mohou využít k pochopení nejen toho, jakou hodnotu mají nemovitosti nyní, ale i toho, jakou hodnotu mohou mít za několik měsíců či let.