Cime 4 kvartal 2024

Podpora vzdělávání nové generace architektů a projektantů je nezbytná – reprezentují naši budoucnost!

Práce architekta a projektanta má své nezaměnitelné kouzlo, ale jako každý obor vyžaduje ochotu se vzdělávat a pracovat na sobě. Zároveň v sobě skrývá výzvu v podobě nutnosti myslet vždy o několik roků, mnohdy ale i celá desetiletí dopředu. Od první skici po kolaudaci projektu totiž často uběhne dlouhá doba, přitom kolaudací životní cyklus budovy teprve začíná. Architekti a projektanti se tedy musí orientovat na budoucnost, kterou svými projekty zároveň vytváří. A budoucnost reprezentuje nová generace architektů a projektantů, jejichž vzdělávání především v oblasti získávání praktických zkušeností a dovedností je potřeba podporovat. Ve škole se studenti naučí základy oboru a teorii, často jim ale chybí praxe a možnost uplatnit své znalosti při práci na konkrétních projektech.

Architekti a projektanti mohou svojí prací reálně ovlivňovat životy lidí a zároveň také trochu měnit svět, posouvat ho a snažit se ho dělat lepší, praktičtější, estetičtější… Když odvedou svoji práci dobře, zůstane po nich něco reálného a hmatatelného, co nezmizí po pár měsících, ale přetrvá celá desetiletí. To je na jednu straně velmi lákavé a zajímavé, na druhou stranu je to velká zodpovědnost a závazek. Procházet se po městě a vidět projekty, na kterých jste pracovali, dokončené, to je úžasný pocit, který nikdy neomrzí. Architektura a projektování jsou náročné obory, které vyžadují ochotu studovat a pracovat na sobě, ale vynaložené úsilí se vám mnohonásobně vrátí. Ne jednou, ale pokaždé, když své hotové dílo uvidíte,“ říkáIng. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka a partner architektonického studia LOXIA.

Tradiční vzdělávání v oblasti architektury a projektování se zaměřuje převedším na poznání základů oboru a teoretické znalosti. Ty dokáží nejlépe předat odborní pedagogové. Obvyklou bolestí školství je ale nedostatek praxe a uplatnění teoretických znalostí při tvorbě konkrétních projektů ještě během studia. To platí jak u vysokého školství, tak především na úrovni středních škol. Možnost nahlédnout do světa praxe a zkusit si práci na reálných projektech nabízí architektonické studio LOXIA, které za tímto účelem založilo Školu projektování. Odborníci s bohatými zkušenostmi předávají zdarma formou večerních přednášek a víkendových kurzů své znalosti budoucím architektům a projektantům. „Cílíme na středoškoláky, kteří se teprve rozhodují, zda je pro ně architektura a projektování to pravé povolání. Chceme jim ukázat, že je to na jednu stranu tvrdá práce, ale zároveň práce smysluplná, u které na konci svého snažení vidí reálný výsledek. Česká architektura se neobejde bez zapálených lidí, kteří v budoucnu nebudou líní zabrat, a my tento zápal chceme v mladé generaci zkusit probudit,“ vysvětluje Jana Mastíková. Tento vzdělávací projekt je součástí širšího konceptu studia LOXIA, které se snaží podporovat rozvoj nové generace architektů a projektantů. Podpora růstu nové generace působící v oblasti architektury a stavebnictví je také hlavním cílem Soutěže o nejlepší projekt pro studenty středních průmyslových škol stavebních, do které se LOXIA nově tento rok zapojila.

Česká architektura aktuálně zaostává za západoevropskými státy, které se nebojí do svých měst vnášet odvážné až experimentální stavby. U nás chybí odvaha stavět moderní, odvážné a progresivní stavby. A to by mohla změnit právě nová generace, které odvaha, sebevědomí ani originální nápady nechybí. Je ale potřeba u nich vzbudit touhu něco se naučit, něco dokázat a zároveň jim předat zkušenosti ze stavební praxe, reálné ekonomie a projektování. Stavby musí být reálné. Dům nemůže vypadat dobře pouze na papíře a ve vizualizacích, ale především se musí dát postavit a provozovat. Dům na papíře není dům, je to pouhá iluze.

„Cílem našeho vzdělávání je realita. A chceme studentům ukázat, jak ta realita vypadá. Jak pracujeme, tvoříme a co je výsledkem. Opíráme se o víc než 25 let zkušeností a stovku postavených projektů. Zároveň se ale snažíme být inovativní a neustále jít s dobou, což se nám díky mladým lidem, kteří jsou nedílnou součástí našeho týmu, daří. V mladé generaci vidíme budoucnost a chceme ji maximálně podporovat v profesionálním rozvoji,“ uzavírá J. Mastíková ze studia LOXIA.

Veškeré informace o Škole projektování jsou k dispozici na: https://www.skolaprojektovani.cz

Architektonické studio LOXIA propojuje vášeň pro architekturu, kreativitu, zkušenosti a cit pro veřejný prostor s potřebami klientů již 27 let. Sehraný tým architektů a stavebních inženýrů provází stavby od první skici na papíře až po finální realizaci. Architektonické studio LOXIA je specialistou a jedním z největších projektantů bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami. Umí toho však mnohem více, v portfoliu má také obchodní centra, administrativní budovy i továrny. Pražský ateliér založil v roce 1995 Ing. arch. Milan Veselý a jeho hlavní architektkou a také partnerem je Ing. arch. Jana Mastíková.

Mezi významné projekty studia LOXIA patří například vizuálně velmi atraktivní sídlo KPMG, které stojí v blízkosti hotelu Hilton v pražském Karlíně. Ze studia pochází také projekty SUOMI Hloubětín, Chateau Troja Rezidence, Rezidence Kajetánka či Zahrady nad Rokytkou. Studio LOXIA je také autorem moderní radnice Prahy 12, která je novým symbolem Modřan, a kromě vyřízení běžných úředních záležitostí nabízí i možnosti pro trávení volného času a setkávání místních obyvatel.