Cime 2 kvartál 2024

Podoba pavilonu ZŠ Lipence vzejde z architektonické soutěže

Praha 27. října (ČTK) - Základní škola v pražských Lipencích by se měla dočkat nového pavilonu. Měla by v něm být školní kuchyně, jídelna a nové třídy pro žáky. Návrh přístavby školy by měl vzejít z architektonické soutěže, která bude vyhlášena 29. října. ČTK to dnes sdělila starostka městské části Praha - Lipence Lenka Kadlecová (Sdružení pro Lipence).

Základní školu v Lipencích tvoří budova z roku 1868 a k ní tři přistavěné pavilony. Původně byla škola postavená jako malotřídka se dvěma učebnami a dvěma byty pro učitele. Postupnými přístavbami a nástavbami se z ní stala škola s devíti ročníky. Naposledy byl přistaven v roce 2019 čtyřpodlažní pavilon, v němž vzniklo mimo jiné šest učeben pro zhruba 140 žáků, kabinety se sborovnou, šatny, sociální zařízení a prostor po technické vybavení. Přístavbou se zvýšil počet žáků zhruba na 400, předtím byla kapacita školy 220 žáků.

Nyní je podle městské části třeba především zvýšit kapacitu školní jídelny a kuchyně. Nyní tyto prostory jsou v pavilonu, který byl postaven v roce 2000. "Tento pavilon je nejslabším článkem celé stavby (budovy školy), má špatné prostorové dispozice, zatéká do něj a (budova) promrzá," uvedla Kadlecová. Radnice proto chce pavilon zbourat a místo něj postavit novostavbu, jejíž podoba bude výsledkem plánované architektonické soutěže. Účastníci soutěže by měli navrhnout budovu, v níž bude větší školní jídelna a kuchyně než současné, minimálně pět učeben a prostory pro vedení školy.

Zájemci o účast v soutěži by se měli podle předběžného harmonogramu soutěže hlásit do 22. listopadu. Vítěz soutěže by měl být znám na jaře 2022.

Lipence jsou katastrální území na jihu Prahy a městská čtvrť, v níž žije asi 3500 obyvatel.