Cime 3 kvartal 2024

Podnikatelům v prostorách Prahy 2 postižených covidem se nezvýší nájemné

Praha 9. února (ČTK) - Podnikatelům v nebytových prostorách patřících radnici Prahy 2 se letos nezvýší nájemné. Vedení radnice se rozhodlo, že neuplatní možnost valorizace nájemného. Cílem je podpořit podnikatele a živnostníky postižené dopady opatření proti pandemii covidu-19. ČTK to dnes sdělila mluvčí Andrea Zoulová. Radnice také poskytla slevy na nájemném nebo odpustila poplatky za restaurační předzahrádky. Obdobná opatření uplatňoval v minulosti magistrát a další městské části.

"Pandemie zasadila mnohým dvojkovým podnikatelům a živnostníkům těžkou ránu. Někteří z nich byli nuceni živnost přerušit nebo ji ukončit. A to je obrovská škoda. Je tak naší povinností, pokud to jen trochu jde, takovým lidem podat pomocnou ruku," uvedla starostka Alexandra Udženija (ODS).

Městská část v průběhu pandemie podnikatelům a živnostníkům například poskytla slevu z nájmů, umožnila zažádat o odklad splátek nebo jim odpustila místní poplatky za užívání restauračních předzahrádek.

Slevy na nájemném poskytovaly podnikatelům rovněž další městské části. Některé odpouštěly rovněž poplatky nejen za předzahrádky, ale také za farmářské stánky, což byl případ třeba Prahy 8. Podnikatele podporuje rovněž magistrát, který možnost zažádat o slevu vyhlásil naposledy loni v listopadu. Město po dobu pandemie rovněž rušilo poplatky za restaurační předzahrádky nebo předloni vytvořilo program na podporu podniků, do kterého vložilo až 600 milionů korun.