Komatsu potřebu bagr

Podnikatelským zákonem roku může být novela notářského řádu i milostivé léto

Praha 17. února (ČTK) - Zákonem loňského roku se může stát "digitalizační" novela notářského řádu, oddlužovací projekt takzvaného milostivého léta, nový stavební zákon, katalog udržitelných ekonomických činností či zveřejňování rozsudků nižších soudů. Anketa Zákon roku vybírá každoročně nejlepší legislativní počin, který má kladný dopad na podnikání v Česku. Hlasuje v ní veřejnost, finalisty předtím vybírá rada složená z právníků, ekonomů a podnikatelů.

Novela notářského řádu od loňského září umožňuje on-line styk veřejnosti s notářskými úřady při zakládání firem, provádění změn v obchodních společnostech, konání valných hromad či ověření pravosti doložky notáře - například ohledně podpisu na plné moci k prodeji společnosti. Návrh předložila skupina zákonodárců z ANO, ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s tehdejší poslankyní Monikou Červíčkovou (ANO). Podle poroty ankety přinesla změna žádoucí elektronizaci a usnadňuje podnikání.

"Často jsme slýchali, že obíhat úřady má papír, a ne občan, což se nám nyní konečně daří naplňovat. Společně s odborníky na digitální transformaci, zákonodárci a našimi notáři se podařilo část notářské agendy přesunout do on-line prostředí. Velmi nás proto těší, že nominační rada výsledek této spolupráce ocenila," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Dalším z finalistů ankety je část novely exekučního řádu známá jako takzvané milostivé léto, která byla pozměňovacím návrhem poslance Marka Výborného (KDU-ČSL). Lidem, kteří uvízli v dluhové pasti, umožnila uhradit dluhy bez úroků z prodlení a dalšího příslušenství. Podle poroty jde o "inspirativní počin pragmaticky řešící společenský problém, z něhož mají prospěch i zaměstnavatelé a věřitelé a k němuž se přidala i řada soukromých firem".

Porotce zaujala také část novely zákona o soudech a soudcích, která umožnila zveřejňování anonymizovaných soudních rozsudků okresních, krajských i vrchních soudů v jednotné on-line databázi. Příslušné pozměňovací návrhy předložili Jakub Michálek (Piráti) a Taťána Malá (ANO). "I byznys potřebuje předvídatelnost práva, soudní rozhodnutí by se od sebe neměla zásadně lišit," podotkla k tomu porota, podle níž změna přispěje k sjednocování rozhodování soudů.

Další nominovaný právní předpis - stavební zákon - vytvořilo v minulém volebním období ministerstvo pro místní rozvoj. Norma chce zjednodušit a urychlit povolování staveb v duchu hesla "jeden úřad - jedno řízení - jedno razítko". "Reaguje na dlouhodobé volání po nápravě neutěšeného stavu podvazujícího konkurenceschopnost ČR a zajišťování bytových potřeb. Pro dosažení sledovaného cíle bude ještě třeba provést dílčí úpravy, například zajistit zapojení obcí," komentovali porotci zákon, který má i řadu kritiků. Těm vadí zejména to, že stavební úřady mají zcela přejít pod stát. Podle nich to může ochromit stavební řízení a vzdálit ho lidem. Současná vláda Petra Fialy (ODS) nyní ve Sněmovně usiluje o roční odklad účinnosti části zákona a chce zrušit centralizaci stavebního řízení.

Posledním z finalistů je katalog udržitelných ekonomických činností, který sestavila Evropská komise. Podle porotců "vnáší transparentnost do posuzování, které hospodářské činnosti jsou na základě aktuálních vědeckých poznatků udržitelné, v tomto případě z hlediska zmírňování změny podnebí a adaptace na ni". Firmy tak mohou snáze přesměrovávat finance od neudržitelných do skutečně udržitelných projektů, uzavřela porota.