Cime 3 kvartal 2024

Podnikatelský inkubátor se v Pardubicích přestěhuje do větších prostor

Pardubice 5. ledna (ČTK) - Podnikatelský inkubátor P-PINK opravuje městský dům v ulici Jana Palacha v Pardubicích, na jaře se tam přestěhuje. Náklady přesáhnou 30 milionů korun. Bude mít větší prostory, nabídne podnikatelům víc služeb. ČTK to řekl manažer inkubátoru Robin Langer.

"Budeme podnikatelům nabízet vlastní kanceláře, vlastní prostor, teď máme coworking, sdílené kanceláře. Budeme se víc orientovat na poskytování konzultací, rozšiřujeme náš tým," řekl Langer.

V domě bude 14 samostatných kanceláří a 14 sdílených. Stavební práce domu s číslem popisným 363 a 372 začaly loni v březnu a po roce skončí. V dubnu bude kolaudace a pak začne stěhování. Od pozdního jara by tak instituce mohla fungovat na nové adrese. Stavební práce provázely i obtíže, ale termín dokončení neohrozily.

"V současnosti probíhají vnitřní práce. Už je to pozitivnější. Zpočátku byly statické nedostatky. V květnu byla silná bouře. My jsme měli tou dobou sundanou střechu, vítr se opřel do štítu a shodil ho. Naštěstí tam nikdo nebyl, byla škoda na majetku, už je to naštěstí za námi," řekl Langer.

Teď sídlí inkubátor v Domě techniky v Pardubicích, kde jsou malé prostory. Projekt stěhování do většího připravuje inkubátor od roku 2018. Dům v ulici Jana Palacha patří městu. Náklady organizace zaplatí z dotací od města, kraje a ministerstva průmyslu a obchodu. Přípravy a dotační žádosti zdržela covidová pandemie, výběrové řízení se kvůli tomu opakovalo.

P-PINK je dceřinou společností Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje. Inkubátor začal fungovat v březnu 2018. Díky podpoře Pardubického kraje organizace postupně rozšiřuje aktivity do jiných měst, pobočky má v České Třebové, Moravské Třebové, Svitavách.

"Jsme financovaní Pardubicemi a Pardubickým krajem. Věnujeme pozornost celému území kraje. Snažíme se nepřehlížet podnikatele, kteří nežijí v krajském městě," uvedl Langer.

Krizová období, jako byla covidová pandemie, lze podle Langera vnímat i jako příležitosti pro změnu. "Neexistuje ideální doba na začátek podnikání, je jedno, jestli je, nebo není krize. Řešili jsme třeba přechod kamenných prodejen na e-shopy, během covidu se hodně prodejů přelilo do on-linu. Hodně jsme řešili právní otázky obchodních podmínek na internetu," řekl Langer.

Složitá je doba pro podnikatele i kvůli růstu cen energií a nákladů. "Úplně na rovinu, není co řešit, prostě se náklady zvednou. Tam jakákoliv rada může působit jako knížecí. Spíš se snažíme navrhovat, aby se podnikatelé zaměřili na optimalizaci procesů, zaměřili na cenotvorbu, aby udrželi výrobní řetězec. Bohužel se může stát, že to povede ke snižování marží. Bojují mezi dvěma zly, jestli zavřít nebo mít menší výdělky," řekl Langer.