husqvarna

Podnikatelé ze zasažených oborů mohou žádat o dotaci na nájem

Aktualizovali zprávu od 2. odstavcem zvýšili jsme prioritu

Praha 21. října (ČTK) - Podnikatelé z uzavřených nebo výrazně omezených oborů mohou od dnešních 09:00 žádat o dotaci na komerční nájem. Stát jim přispěje za červenec, srpen a září 50 procent. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které pokračování programu COVID nájemné připravilo, bude žádosti přijímat on-line přes informační systém až do 21. ledna. Vyčleněno je 1,2 miliardy korun.

O příspěvek na nájem mohou žádat všichni podnikatelé, kterým vláda v souvislosti se zamezením šíření koronaviru dříve nebo s platností od čtvrtka zavřela, nebo výrazně omezila provoz. Kompenzaci budou moci získat už v následujících dnech. Na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Původně byly do pokračování programu zahrnuty stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky, kina, kongresy, veletrhy, výstavy. Nárok na podporu mají dále komerčně provozovaná sportoviště jako kurty, kluziště či tělocvičny. Program je otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a wellness. Žádat mohou i zoologické zahrady, komerčně provozovaná muzea, galerie, památkové objekty či planetária. Pomoc se vztahuje také na zařízení zaměřená na zájmovou, výchovnou a vzdělávací činnost pro děti a mládež od šesti do 18 let.

Zavřené budou muset od čtvrtka být maloobchodní prodejny s výjimkou potravin, drogérií, lékáren, optik, květinářství a dalších vybraných provozů. Podle Havlíčka 50 procent maloobchodů zůstane otevřených. Provoz však budou muset přerušit také služby, opět s výjimkami jako jsou pohřební služby, servisy či odtahy vozidel. Ubytovací služby nebudou moci fungovat pro rekreační účely, hosty na služebních cestách, budou moci obsloužit.

Oproti jarní verzi programu odpadla podmínka slevy 30 procent od pronajímatele. Stále ale platí, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou bude možné žádat, činí deset milionů korun. Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají. Na program se ale vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jedná se o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše byla stanovena na 800.000 eur (asi 21 milionů Kč). Do dočasného rámce spadají programu COVID ubytování či COVID lázně.

Podnikatelé zasaženi v souvislosti s první vlnou pandemie mohli od 26. června do 30. září žádat o příspěvek na komerční nájem za duben, květen a červen. MPO v první výzvě přijalo 18.720 žádostí za 2,6 miliardy korun. Na program bylo připraveno pět miliard korun.

Restaurace, bary a kluby jsou zavřené už týden. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už 9. října. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od 12. října. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.