husqvarna

Podnikatelé v městských prostorách mohou žádat o slevu nájmu do konce roku

Praha 16. listopadu (ČTK) - Pražští podnikatelé postižení pandemií covidu-19 s provozovnami v městských prostorách mohou žádat magistrát o slevu na nájemném do 31. prosince letošního roku. Město se tak snaží snížit dopady opatření proti koronaviru. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Slevy jsou rozdělené do několika období a vedení města je schválilo letos na začátku listopadu. Město poskytovalo úlevy na nájemném již v loňském roce. Rovněž zrušilo poplatky za restaurační předzahrádky nebo vytvořilo program na podporu podniků. Informace o slevách a formuláře žádostí jsou na magistrátním realitním portálu.

"Museli jsme reagovat na současnou situaci v důsledku další vlny šíření nemoci covid-19, jež má přetrvávající vážné ekonomické důsledky pro pražské podnikatele, které tak mohou vést k uzavírání provozoven, zvýšení nezaměstnanosti a snížení dostupnosti služeb na území Prahy," uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

Slevy jsou rozdělené do období od 1. ledna do 30. dubna, druhé období je od 1. května do 30. června a poslední od 1. července do 30. listopadu. V každém z období mají provozovatelé nárok na jinou výši slevy. V prvním mají nárok na slevu 30 procent, ve druhém pak na 70 nebo 50 procent a v posledním pak na 50 či 30 procent.

Slevy jsou rozdělené podle toho, zda se provozovna nachází v centru, nebo mimo něj. Vyšší sleva se vždy vztahuje na provozovny v centru metropole. Rozdíl vedení města vysvětlilo tím, že v centru jsou nájemci s nejvyšším nájemným a zároveň centrum bylo postiženo tím, že zde nebyli turisté a náběh turistů je zatím velmi pozvolný.

Na slevu nemají nárok všichni podnikatelé v městských prostorách. Jednou z podmínek je, že obrat všech žadatelem tzv. ovládaných osob nesmí mít obrat přes 300 milionů korun. Zároveň nesmí ukončit nájemní smlouvu dříve, než vyprší daně období, za které slevu žádá. Nedostanou ji ani ti, kteří městu dluží na nájemném nebo se s městem soudí či vedou arbitráž. Slevu nedostanou ani ti, kteří své provozovny neupravili podle magistrátního manuálu veřejných prostranství a výlohy v centru mají polepeny blyštivými nápisy či neony.