Cime 1 kvartál 2024

Podnikatelé: Stavebniny mohou po prosincové stabilizaci v lednu opět zdražit.

Praha 10. prosince (ČTK) - Podnikatelé věří ve stabilitu cen stavebnin do konce prosince. Někteří po Novém roce přes nečitelnost trhu očekávají další zdražení materiálů. Vyplývá to z tiskové zprávy Svazu podnikatelů ve stavebnictví a výroků dodavatelů stavebnin, které má ČTK k dispozici.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza vidí předvídání dalšího vývoje jako velmi složité. "Na stavebnictví, v tom nejširším slova smyslu, působí řada faktorů - cenami vstupních materiálů a energií počínaje a zatím neklesající poptávkou konče," uvedl Nouza. "Z informací z trhu je patrné, že došlo k určitému uklidnění v oblasti růstu cen vstupních materiálů. Je důležité, jak se bude situace vyvíjet dál a jaké jsou důvody stagnace," doplnil.

Majitel společnosti Stavospol stavebniny Pavel Žák souhlasí s přetrvávající stabilitou cen v prosinci, ale očekává zdražování po Novém roce. Nabádá proto potenciální zájemce o neodkládání nákupu stavebnin. "Vše je sice dražší než na začátku letošního roku, ale současné ceny stavebního materiálu jsou výrazně levnější oproti částkám, které stavebníci utratí, pokud nakoupí až příští rok na jaře, kdy ceny vzrostou až o 20 procent. Tradiční zimní slevy výrobců pravděpodobně nebudou,“ uvedl Žák.

Stavebníci se však potýkají nejen se zdražením, ale také s nedostatkem materiálu. Podle informací společnosti Stavospol bude řada letos objednaných komodit k dispozici až na jaře příštího roku. "Někteří lidé odložili stavby nebo renovace, protože se prostě nevejdou do rozpočtu," uvedl Josef Hulín z firmy Zednikolomouc.cz.

Podle společnosti Stavospol avizují nejvyšší růst cen výrobci betonového zboží a všech produktů, které jsou vázány na cement. "Cement bude v příštím roce výrazně dražší díky nárůstu cen energií, dopravy, emisních povolenek a nedostatku strusky. Ceny povolenek mohou ovlivnit cenu cementu i v průběhu příštího roku. Vysoké zdražení je avizováno také u zdících materiálů, tepelných izolací, sádrokartonu, kameniva,“ doplnil Žák.

Podle dat Českého statistického úřadu stavební produkce v říjnu reálně meziročně vzrostla o 3,7 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se proti loňskému říjnu zrychlila o 7,1 procenta. Podle hlavní ekonoma BH Securities Štěpána Křečka také roste množství případů, kdy lidé kvůli růstu cen nemají dostatek peněz na dokončení rozestavěných rodinných domů a růst cen ve stavebnictví už nutí rodiny prodávat nedostavěné domy

Podle analytiků Hypoteční banky však zdražování není způsobeno pouze zdražováním stavebních prací a materiálů. Klíčovým pro pochopení růstu cen je i podíl investičních nákupů, který je poháněn obavami z inflace. Ta v listopadu zrychlila meziroční růst na šest procent z říjnových 5,8 procenta a byla o 1,1 pct. bodu vyšší, než odhadovala ČNB. Důvodem je výraznější zvýšení jádrové inflace a v jejím rámci růst nájemného.