Komatsu potřebu bagr

Podnikatelé postižení covidem mohou Prahu žádat o slevu z nájmu

Praha 1. listopadu (ČTK) - Podnikatelé postižení opatřeními proti covidu-19, kteří mají provozovny v prostorech patřících městu, mohou magistrát požádat o slevu z nájmu. Slevy pro podnikatele dnes schválilo vedení města, sdělil ČTK radní Jan Chabr (TOP 09). Slevy se pohybují od 30 do 70 procent. Slevy město poskytovalo podnikatelům již v loňském roce. Rovněž zrušilo poplatky za restaurační předzahrádky nebo vytvořilo program na podporu podniků.

"Slevy jsou připraveny v rámci dopadu a postihu ekonomiky v jednotlivých odvětvích. Máme tři období slevy. Tyto kategorie jsou analogické podpoře poskytované státem a také obdobím výskytu osob ve městě," uvedl Chabr.

Slevy jsou rozděleny do období od 1. ledna do 30. dubna, druhé období je od 1. května do 30. června a poslední od 1. července do 30. listopadu. V každém z období mají provozovatelé nárok na jinou výši slevy. Zároveň jsou prostory rozděleny na ty v centru a mimo centrum. "V centru jsou nájemci s nejvyšším nájemným a zároveň centrum bylo postiženo tím, že zde nebyli turisté a náběh turistů je zatím velmi pozvolný," sdělil Chabr.

Sleva vyjde hlavní město na zhruba 100 milionů korun. V prvním období to bude 27,3 milionu korun, ve druhém 27,2 milionu Kč a nejvíc v posledním třetím období, kdy se vyšplhá na 48,6 milionu korun.

Na slevu nemají nárok podnikatelé, kteří městu dluží na nájemném. Zároveň ji nedostanou ti, kteří se s městem soudí či vedou arbitráž. Slevu nedostanou ani ti, kteří své provozovny neupravili podle magistrátního manuálu veřejných prostranství a výlohy v centru mají polepeny blyštivými nápisy či neony.