Komatsu potřebu bagr

Podle silničářů je vhodné začít opravu Wonkova mostu v Pardubicích už v létě

(ČTK) - Opakovaně odkládanou opravu krajského Wonkova mostu v Pardubicích by bylo vhodné zahájit v létě, aby se v budoucnu nemusel zavřít či na něm významně omezit provoz. ČTK to řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Dopravní stavbu plánovanou na letošek ale komplikuje nedávné omezení dopravy na mostě kpt. Bartoše,který je ve špatném technickém stavu. Oba mosty vedou přes Labe a jsou spojnicí s centrem města.

Město a kraj se musí domluvit, které mostní stavby mají přednost a jak je koordinovat. Rozhodnutí by mělo padnout do několika týdnů. Variantou je i možnost, že Wonkův most začne kraj opravovat až další stavební sezonu, tedy od jara příštího roku, řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Vedle městského mostu kpt. Bartoše má do podzimu vzniknout mostní provizorium a doprava tam opět bude obousměrná, dodal.

Dopravně zatížený Wonkův most má podle posudků z roku 2017 poškozená vnitřní lana, které je nutné vyměnit. Termínů zahájení stavby bylo několik, poslední připadá na letošní léto. Podle Němce není na co čekat. "Most má mostní prohlídku, která má časové omezení, na vybranou toho moc není. Buď začneme v letošním roce na středním mostním poli pracovat a zbylá dvě pole dokončíme v příštím roce nebo vyprší mostní prohlídky a dojde k uzavření mostu nebo výraznému omezení mostu," řekl Němec.

Wonkův most je v Pardubicích klíčový, denně po něm projede 22.000 vozidel. V létě není provoz tak velký, bude možné omezit průjezdnost ze čtyř pruhů na dva. Auta by mohla jezdit v obou směrech, dodal Němec.

Na Wonkův most běží výběrové řízení, jak dlouho by trvala oprava lan ve střední části, teď není jisté. "Most je 22 metrů široký, zhruba 170 metrů dlouhý. Je to prakticky šest sepnutých mostů do sebe. Během opravy by se tam umístila mostní provizoria, která by umožnila ve dvou pruzích obousměrný provoz. Jinak je plnohodnotná objížďka pro auta po silnici I/37," dodal Němec.

K tomu Pardubice řeší stav mostu kpt. Bartoše, který je od února jednosměrný a nesmí na něj vozy nad váhu 3,5 tuny. Výrazně to například ovlivnilo provoz MHD. "Nejdřív zařídíme mostní provizorium, abychom v maximální míře obnovili dopravu. Potom se začne opravovat most krajský," řekl primátor. Provizorní most by mohl být na místě na podzim. Radnice teď řeší, jestli si ho pronajme nebo koupí.

"Nevím, jak dlouho tam mostní provizorium bude, pronájem by se nemusel vyplatit. Možná by se do majetku města mostní provizorium hodilo," dodal primátor. Provizorní most město nejspíš zaplatí z havarijního fondu. Mezitím Pardubice také projektují nový most, který most kpt. Bartoše v budoucnu nahradí. Jeho mostovka pochází z roku 1882.