Cime 2 kvartál 2024

Podle Čunka je plán kraje na modernizaci zlínské nemocnice časově nereálný

Zlín (ČTK) - Podle bývalého zlínského hejtmana, nyní opozičního krajského zastupitele Jiřího Čunka (KDU-ČSL), je plán současného vedení kraje na modernizaci Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně časově nereálný. "Naši předchůdci v roce 2008 a potom v roce 2011 předložili studii, kde rekonstrukce tohoto typu v KNTB měla trvat 25 let. Kdybychom se snažili jakkoliv, nemůže trvat méně než 15 let," řekl dnes novinářům Čunek.

Plán kraje počítá nejdříve se stavbou porodnice za 1,1 miliardy korun, zahájena by měla být na přelomu let 2024 a 2025. O tři roky později by měl začít vznikat nový centrální pavilon urgentní medicíny, který by měl stát asi čtyři miliardy korun, stavět by se měl tři roky. Spolu s dalšími investicemi a rekonstrukcemi by se do rozvoje nemocnice mělo dát v nadcházejících letech šest miliard korun. Hejtman Radim Holiš (ANO) dnes ČTK řekl, že centrální pavilon by měl být podle plánů hotový na přelomu let 2030 a 2031. "Nevím, kde vzal můj předchůdce těch 15 let," uvedl Holiš.

Podle Čunka nelze modernizovat nemocnici tak rychle. "V nemocnici se musí také léčit, 15 let se tam bude rekonstruovat, bude to staveniště. Je to nejen ohrožení pacientů, léčby a obtěžování personálu, ale je to naprosto neatraktivní pro nové nebo velmi dobré lékaře, kteří by sem měli přijít," řekl. Navržená modernizace podle něj nesplňuje parametry a požadavky 21. století. "Budou tam vícelůžkové pokoje, nemocnice 21. století mají být jednolůžkové, nejen pro komfort pacienta, ale především pro jeho rychlejší léčbu," uvedl Čunek.

Nesouhlasí také s tím, že nemocnice by i po modernizaci byla stále rozložena na velkém území, trendem jsou podle něj nemocnice zabírající co nejmenší území. Upozornil na dopravní komplikace v lokalitě. Plánům na modernizaci vytknul také to, že studie, které byla zastupitelům předložena, je jen částečná. Požaduje proto její dopracování a poté srovnání s projektem nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, kterou coby hejtman prosazoval. Srovnávací studii požaduje také opoziční zastupitel Miroslav Adámek (STAN). Podle Holiše není co srovnávat. "Nemám to momentálně s čím srovnat. Investiční záměr, který byl zpracován na novou nemocnici v Malenovicích, neobsahuje takové prvky, které my už máme dnes ve studii hotové, takže to srovnávat nejde, museli bychom ji doprojektovat. Předpokládám, že na to mi zastupitelé peníze nedají, protože teď peníze šetříme do jednoho směru," uvedl Holiš.

Čunek chtěl postavit nemocnici na druhé straně krajského města. Současné vedení projekt zastavilo. Holiš tehdy uvedl, že by náklady nebyly osm miliard korun, jak Čunek v minulém volebním období uváděl, ale bylo by to 15 miliard i více. "Vycházíme z toho, co si finančně můžeme dovolit. Víme, že areál má budoucnost," uvedl Holiš. Podle Čunka však byla nedávno otevřena nová nemocnice v Bratislavě za šest miliard korun. Plány na modernizaci KNTB představil kraj v únoru, poté s nimi seznamoval zdravotníky i veřejnost. Krajští zastupitelé se dostavbou a modernizací KNTB budou zabývat i na pondělním zasedání.