Komatsu potřebuju bagr

Podíl volných kanceláří v Praze do konce března klesl na 6,2 pct

Praha 1. května (ČTK) - Podíl volných kanceláří v Praze na konci prvního čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 3,2 procentního bodu na 6,2 procenta. Za poslední dva roky se snížil více než o polovinu. Nejvíce prázdných kanceláří bylo v Praze 3 (11,1 procenta) a Praze 5 (7,7 procenta), nejméně v Praze 2 (3,6 procenta) a Praze 10 (3,9 procenta). Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum (PRF), které má ČTK k dispozici.

Celkem byly v Praze v prvním čtvrtletí dokončeny čtyři budovy s celkovou plochou 38.700 metrů čtverečních. To je zhruba čtvrtina celkově dokončených kanceláří za loňský rok. Největším projektem bylo Visionary v Praze 7. Dále se jednalo o projekty City West A1 v Praze 5, Nekázanka 11 a Mango Building v Praze 1.

V současné době je v hlavním městě ve výstavbě 334.000 metrů čtverečních kanceláří s plánovaným dokončením v tomto nebo příštím roce. V prvním čtvrtletí začala výstavba pěti budov. Největšími jsou VN47 v Praze 1 a Rustonka R4 v Praze 8. Na osmou městskou část připadaly tři čtvrtiny zahájených staveb.

Rozloha ploch, na které byly uzavřeny nebo prodlouženy nájemní smlouvy, v prvním čtvrtletí meziročně klesla o necelou pětinu. Největší objem pronájmů připadal na Prahu 1 (29 procent), následovaly Praha 4 a Praha 8. Na celkové poptávce se nejvíce podílely IT, poradenské a farmaceutické společnosti, dohromady jim patřily asi dvě pětiny.

Podle odborníků se řada firem se sídlem v centru hodlá přestěhovat do nových prostor. "Osm z deseti firem v centru Prahy chystá stěhování. Zájem je především o nadstandardní kancelářské prostory s moderními designovými prvky," sdělil ČTK vedoucí partner poradenské společnosti Prochazka & Partners Radek Procházka.

Nejvyšší nájemné v centru města vzrostlo na 20 až 21,50 eura (510 až 535 korun) za metr čtvereční měsíčně, ve vnitřním městě na 15 až 16,50 eura (380 až 420 korun), ve vnějším městě zůstalo na 13,50 až 15 eur (342 až 380 korun).

Členy PRF jsou společnosti CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, JLL a Knight Frank.