Cime 3 kvartal 2024

Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce srpna vzrostl o polovinu na 10.277

Praha 7. října (ČTK) - Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce srpna stavbu 10.277 nových bytů v bytových domech, meziročně o polovinu více. Tempo růstu se zvýšilo z 37,2 procenta na konci července. Nejvíc jich bylo v Praze, kde do konce srpna jejich počet vzrostl o 61 procent na 4295. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně stoupl o 2,2 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na Prahu do konce srpna připadalo 41,8 procenta nově zahájených staveb bytových domů v Česku. Následovaly Středočeský kraj s podílem 12,6 procenta, Jihomoravský (11,5 procenta) a Jihočeský kraj (10,2 procenta). Naopak v Ústeckém kraji to bylo se 73 byty 0,7 procenta.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce srpna meziročně vzrostl o 2,2 procenta na 13.787. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj s podílem 23 procent, dále Jihomoravský (12,9 procenta), Moravskoslezský (10,4 procenta) a Plzeňský kraj s podílem 7,5 procenta. Nejméně jich bylo v Praze, a to 2,3 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v osmi měsících stavět 28.390 bytů, meziročně o 15,5 procenta více. Největší podíl měla Praha (17,6 procenta). Následovaly Středočeský (17,6 procenta), Jihomoravský (13,2 procenta) a Jihočeský kraj (7,6 procenta). Nejméně jich bylo na Karlovarsku s podílem 2,1 procenta. Kraj je podle počtu obyvatel nejmenší.

"Počty povolených bytů v bytových domech v Praze rostou a na první pohled se může zdát, že až dramaticky. Nicméně je nutné si uvědomit, že zde je stále obrovská odložená nebo spíše neuspokojená poptávka z minulých let. Od roku 2010 do roku 2018 nepřekročil ani v jediném roce počet povolených bytů v bytových domech v Praze hranici 4000. Dokud se v Praze nebude stavět deset nebo 20.000 bytů ročně, ceny zde neklesnou,“ sdělila ČTK ředitelka strategie mezinárodního developera UDI Group Marcela Fialková. "Kromě omezeného počtu nových bytů na trhu není v podstatě žádný jiný důvod, aby v Praze stálo bydlení dvojnásobek proti Budapešti nebo Varšavě. Tam prodáváme aktuálně byty se stejnými náklady a stejné kvality jako naši kolegové developeři v Praze, přitom ale díky bohaté nabídce a silné konkurenci na tamním trhu jen za poloviční ceny,“ dodala.

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze za posledních šest let o 113 procent na 118.480 korun za metr čtvereční.

Česká republika čelí v posledních letech krizi výstavby bytů. Podle údajů Světové banky je Česko ve vyřizování stavebního povolení na 156. místě ze 190 porovnávaných zemí. Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který má ale řadu kritiků. Normu v červenci schválila Sněmovna, která přehlasovala senátní veto.