Komatsu potřebu bagr

Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce července stoupl o 37,2 pct na 8282

Praha 6. září (ČTK) - Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce července stavbu 8282 nových bytů v bytových domech, meziročně o 37,2 procenta více. Tempo růstu se zvýšilo z 26,8 procenta na konci června. Nejvíc jich bylo v Praze, kde do konce července jejich počet vzrostl o 32 procent na 3108. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR meziročně stoupl o 0,2 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na Prahu do konce července připadalo 37,5 procenta nově zahájených staveb bytových domů v Česku. Následovaly Středočeský kraj s podílem 12,9 procenta, Jihočeský (12,6 procenta) a Jihomoravský kraj (11,2 procenta). Naopak v Karlovarském kraji to bylo s 28 byty 0,3 procenta.

Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce července meziročně vzrostl o 0,2 procenta na 11.942. Nejvíce jich připadalo na Středočeský kraj s podílem 22,8 procenta, dále Jihomoravský (13,3 procenta), Moravskoslezský (10,4 procenta) a Plzeňský kraj s podílem 7,4 procenta. Nejméně jich bylo v Praze a Karlovarském kraji, a to 2,4 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy v prvních sedmi měsících stavět 23.887 bytů, meziročně o 11,8 procenta více. Největší podíl měl Středočeský kraj (17,3 procenta). Následovaly Praha (15,6 procenta), Jihomoravský (13,5 procenta) a Jihočeský kraj (8,2 procenta). Nejméně jich bylo na Karlovarsku s dvouprocentním podílem. Tento kraj je podle počtu obyvatel nejmenší.

"U bytové výstavby se snad už pomalu dá mluvit o pozitivním trendu, Výrazný nárůst konečně zaznamenává i Praha a střední Čechy, kde je situace na realitním trhu nejvíce napjatá. Zatím však nelze mluvit o masivní výstavbě, která by odpovídala aktuální poptávce a výrazně by zbrzdila dosavadní extrémní růst cen bydlení," sdělil dnes ČTK analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze za posledních šest let o 113 procent na 118.480 korun za metr čtvereční.

Česká republika čelí v posledních letech krizi výstavby bytů. Podle údajů Světové banky je Česko ve vyřizování stavebního povolení na 156. místě ze 190 porovnávaných zemí. Situaci má zlepšit nový stavební zákon, který má ale řadu kritiků. Normu v červenci schválila Sněmovna, která přehlasovala senátní veto.