Cime 3 kvartal 2024

Počet stavebních povolení loni v Olomouckém kraji vzrostl na 4429

Olomouc 5. dubna (ČTK) - Stavební úřady loni v Olomouckém kraji vydaly 4429 stavebních povolení. Jejich počet tak meziročně vzrostl o 6,1 procenta na sedmileté maximum. Orientační hodnota povolených staveb se meziročně zvýšila o 2,7 procenta na 20 miliard korun, což je nejvyšší hodnota za dobu existenci kraje. ČTK informaci získala z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Na budovy bylo loni v Olomouckém kraji vydáno 2469 stavebních povolení, jejichž počet meziročně klesl o 0,5 procenta na tříleté minimum. Z tohoto množství připadlo 1583 povolení na budovy bytové, meziročně jich bylo o o 2,1 procenta více. Počet povolení na nebytové budovy se snížil o 4,9 procenta na 886. "Počet vydaných povolení na nebytové budovy byl nejnižší v historii kraje," upozornili statistici.

Mimo budov bylo loni vydáno 522 povolení na stavby na ochranu životního prostředí. Tato kategorie zaznamenala meziroční nárůst o 10,6 procenta na osmileté maximum. Dalších 1438 povolení se vztahovalo na ostatní stavby. "Celkový počet vydaných stavebních povolení v Olomouckém kraji vzrostl na nejvyšší hodnotu za uplynulých sedm let a tvořil 5,1 procenta všech vydaných stavebních povolení v České republice," stojí v komentáři ČSÚ.

Ze všech 1583 stavebních povolení vydaných na bytové budovy připadalo 937 povolení na novou výstavbu a 646 povolení na změnu již dokončených staveb. "Zatímco u nové bytové výstavby došlo k meziročnímu růstu o 6,8 procenta na druhý nejvyšší počet za posledních deset let, v případě změn již dokončených staveb byl vykázán meziroční pokles o čtyři procenta na nejnižší hodnotu v historii kraje," uvedl ČSÚ.

Z 886 stavebních povolení na nebytové budovy jich bylo 394 určeno na novou výstavbu a 492 na změnu již dokončených staveb. U nové nebytové výstavby statistici v Olomouckém kraji zaznamenali meziroční růst o 20,5 procenta na tříleté maximum, v případě změn již dokončených staveb to byl naopak meziroční pokles o 18,7 procenta.

Všechny stavby v kraji, na které bylo v roce 2019 vydáno stavební povolení, měly orientační hodnotu 20 miliardy korun, meziročně o 2,7 procenta vyšší. Průměrná orientační hodnota jednoho stavebního povolení činila 4,5 milionu korun a byla po Praze druhá nejvyšší mezi všemi kraji.