Cime 3 kvartal 2024

Počet dražeb v Česku dál klesá, nejvíce jich loni měla brněnská Prokonzulta

Brno 7. ledna (ČTK) - Počet dražeb v České republice v loňském roce znovu klesl, největším dražebníkem byla opět brněnská společnost Prokonzulta. Její náskok před ostatními dražebníky se ale snížil, vyplývá z údajů na portále Centrální adresa. Jak ČTK řekl zástupce společnosti Prokonzulta Josef Machů, prodej majetku prostřednictvím dražby je postupně nahrazován jinými způsoby prodeje.

Prokonzulta je největším dražebníkem v Česku od roku 2011. V loňském roce ale každoroční náskok v ceně prodaného majetku klesl. "Jsme rádi, že se nám podařilo opět zvítězit mezi všemi dražebníky, i když letos to bylo jen zhruba o 30 milionů korun. Roky předtím jsme mívali větší finanční objem, a to mnohdy až třikrát, a naše vítězství bývalo s náskokem i o řádově stovky milionů korun," uvedl Machů.

Prokonzulta loni zorganizovala 119 veřejných dražeb, v nichž se prodal majetek za 338 milionů korun. Druhá v žebříčku, Dražební společnost Morava, prodala majetek za 308 milionů korun.

Dražeb v Česku obecně ubývá od roku 2017, kdy jich bylo 1978, loni to bylo už jen 1220 dobrovolných i nedobrovolných dražeb. "Zajímavostí je, že přestože bylo loni oproti předloňskému roku v České republice méně dražeb, došlo k vydražení majetku za celkem 2.260 miliardy korun, zatímco v roce 2020 to bylo méně a to 2,175 miliardy korun. V předchozích letech byly tyto částky o stovky milionů vyšší. Postupně se naplňuje také trend z předchozích let a klasické 'kamenné dražby' jsou nyní už spíše vzácností a převažují dražby elektronické,“ dodal Josef Machů.

Více než elektronických dražeb se konalo loni elektronických aukcí. Rozdíl mezi dražbou a aukcí je v tom, že zatímco v dražbě získává dražený majetek nový majitel příklepem licitátora, v aukci podepisuje prodávající s vítězem kupní smlouvu a nejvyšší nabídku v aukci, na rozdíl od dražby, nemusí prodávající akceptovat.