Cime 2 kvartál 2024

Po víkendu začne výstavba dálnice D49 v úseku mezi Hulínem a Fryštákem

Zlín/Praha 10. prosince (ČTK) - Po víkendu začne výstavba 17,3 kilometru dlouhého úseku dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Staveniště dnes převzal zhotovitel, uvedl na twitteru generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. Děti Země plánují, že stavební povolení napadnou žalobou, řekl dnes ČTK jejich předseda Miroslav Patrik. Dálnice D49 má v budoucnu vést od dálnice D1 u Hulína ke slovenské dálnici D1 u Púchova, její vznik však léta brzdí námitky ekologických organizací.

"Na základě pokynu objednatele a správce stavby bylo dnes předáno zhotoviteli staveniště na stavbě D49 Hulín - Fryšták. Stavba 17,3 kilometru dlouhého úseku D49 je tak po 13 let od podepsání smlouvy oficiálně zahájena ke dni 10. prosince 2021," uvedl Mátl. Práce na stavbě podle něj začnou ihned po nadcházejícím víkendu.

Plánovanou výstavbu dálnice D49 dlouhodobě kritizují někteří ekologové. Začátkem letošního listopadu zamítl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) šest rozkladů proti stavebnímu povolení na úsek mezi Hulínem a Fryštákem. Čtyři z nich podaly ekologické organizace Egeria, Děti Země, Vizovické vrchy a Spolek pro ekologii Kostelec. Ministerstvo podle nich dostatečně nedefinovalo účel stavby. Navrhovaly přezkum závazných stanovisek, které se týkají například zásahu do krajinného rázu. "Stavební práce na dlouho blokovaném úseku dálnice D49 Hulín - Fryšták začnou od nového týdne," uvedl dnes na twitteru Havlíček.

Děti Země podle Patrika připravují podat do 20. ledna 2022, kdy skončí dvouměsíční lhůta od doručení rozhodnutí ministra o zamítnutí rozkladů, žalobu proti stavebnímu povolení k Městskému soudu v Praze. "Budeme rozporovat především podmínky závazných stanovisek, které podle nás nejsou kvalitní a je potřeba je zpřísnit. Hlavní spor je o paragraf 23 zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, který umožnil vydat nové závazné stanovisko EIA bez účasti veřejnosti, takže to tam budeme také namítat jako právní problém," řekl Patrik. EIA je posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

Podle nedávného vyjádření ředitele zlínského pracoviště ŘSD Karla Chudárka pro ČTK by v prosinci měly začít zemní práce, jako jsou strhávání ornice a zakládání mostních objektů. První řidiči by se po novém úseku mohli projet koncem roku 2024. Pakliže se ekologové kvůli dálnici obrátí na soud, může to podle Chudárka práce znovu zdržet.

Dálnice D49 má ulevit tranzitní dopravě především v okolí Zlína. Výstavbu úseku z Hulína do Fryštáku zajistí sdružení společností Skanska, Eurovia, Metrostav, DSP a Porr. Náklady činí téměř 5,96 miliardy korun bez DPH. Dálnice D49 má v budoucnu spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede kolem Fryštáku a Zlína k Horní Lidči na Vsetínsku a do slovenské Lysé pod Makytou. ŘSD stavbu dálnice slavnostně zahajovalo už v září 2008. Zdržel ji však nedostatek peněz i připomínky ekologů.