Cime 2 kvartál 2024

Po nočních uzavírkách je na 94. km D1 opět průjezdná

Jihlava 2. května (ČTK) - Po třech nočních uzavírkách ve směru na Brno je opět zcela průjezdná dálnice D1 na 94. kilometru mezi Humpolcem na Pelhřimovsku a Větrným Jeníkovem na Jihlavsku. Důvodem omezení byly práce na stavbě ekoduktu. ČTK o průběhu uzavírek dnes ráno informovala policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

"V době od půlnoci do 01:19 byla dálnice D1 v místě podle plánu třikrát na maximálně 15 minut uzavřená z důvodu stavebních prací. Vše se obešlo bez problémů," řekla policejní mluvčí. Poblíž Humpolce staví dělníci jeden ze čtyř ekoduktů, které budou zvěři umožňovat přechod přes dálnici mezi Prahou a Brnem. Uzavírky byly kvůli odstraňování lan, která podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajišťovala osazenou základní konstrukci ekoduktu. "Teď budeme zhruba měsíc a půl ekodukt postupně zavážet přibližně 30.000 krychlových metrů zeminy,“ řekl projektový manažer společnosti Sk kšanska Michal Vozdecký. Těleso pak stavbaři vytvarují do požadovaného tvaru a následně bude zatravněno a osazeno zábranami proti oslnění, aby zvířata mohla přecházet nad dálnicí i v noci bez oslňování projíždějícími vozidly, dodal.

Stavba ekoduktu je součástí modernizace dálnice. Úsek mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem opravuje od roku 2019 firma Skanska. Cena opravy bez daně je 2,083 miliardy korun, uvedlo ŘSD.

Téměř 14 kilometrů dlouhý úsek dálnice měl být původně hotový v roce 2019. Stavební práce tam začaly v březnu 2018. Zakázku za 1,75 miliardy korun tehdy dostalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy. Stavba ale nabrala zpoždění a protáhla se do zimy, při sněžení se tam tvořily kolony. Smlouva se stavbaři byla nakonec zrušena.