Po neděli se do bývalého sídla chrudimské policie nastěhují uprchlíci z Ukrajiny

Chrudim 8. dubna (ČTK) - V příštím týdnu se do bývalého sídla chrudimské policie nastěhují první uprchlíci z válkou zasažené Ukrajiny. Objekt na Všehrdově náměstí v centru města je rok a půl prázdný, policie si postavila nový na okraji areálu bývalého podniku Transporta. V hlavní budově je asi 80 lůžek, v případě potřeby je možné jejich počet zvýšit o dalších 30 ve vedlejším objektu, řekl dnes novinářům starosta Chrudimi František PIlný (ANO).

"Je to vybavené postelemi, matracemi, lůžkovinami, nábytkem. Většinu poskytla policie ze svých zásob, vedoucí oddělení krizového řízení města Marek Kozák vybral i naše zásoby, které jsme měli ve skladech městského úřadu. V neposlední řadě to byla i sbírka zaměstnanců městského úřadu, pořádali jsme i sbírky mezi lidmi," uvedl Pilný.

Bývalá budova policie je v dobrém stavu, ale byla postavena za jiným účelem a například rozvody elektřiny jsou nedostatečné. Kvůli tomu nejsou v kuchyňkách se základním nádobím vařiče, jen mikrovlnné trouby a varné konvice. Síť by velký odběr nevydržela. Také sprch a záchodů je málo. Na noc se bude objekt zamykat.

Město se ale snažilo vytvořit v rámci možností co nejpříjemnější prostředí. Díky pomoci Červeného kříže a dalších organizací je část pokojů vybavená válendami a skříňkami, někdy i koberci. Vznikla společná jídelna, z bývalé kanceláře ředitele okresní policie je dětská herna. V přízemí je také sklad šatstva, bot, k dispozici je i kočárek a několik školních aktovek. Policie poskytla spacáky, při větším počtu ubytovaných bude nutné použít skládací lůžka. Postupně bude na dvě místa v budově zavedena síť wi-fi, všude jsou umístěné tabulky v ukrajinštině Pro stravování se radnice snaží zajistit jídlo ze školní jídelny.

"Není to žádný komfort, ale pořád si myslíme, že je to lepší než dát třeba 100 lidí do tělocvičny," řekl PIlný.

Budova dál patří policii, Chrudim ji má zapůjčenou do konce roku pro nouzové ubytování uprchlíků. Policie bude platit náklady na energie a případné opravy objektu, radnice uhradí mzdy pracovníků na recepci, uklízeček a dalšího personálu. Část by měly uhradit příspěvky od státu.

Chrudim už poskytla pro pobyt uprchlíků ubytovnu Sporthotel. Většina lidí z Ukrajiny se v ní zdrží jen krátkodobě. Několik lidí také bydlí v hájovně Městských lesů v Pohledu.