Cime 3 kvartal 2024

Po kritice pozdě ohlášených změn MMR posunulo výzvy pro dotace na renovace škol

Praha 29. září (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) posunulo vyhlášení výzev na evropské dotace k renovacím základních škol na 1. listopad, aby se mohla se změnou jejich parametrů seznámit nová zastupitelstva. Informoval o tom dnes tiskový odbor úřadu. Kvůli změně v podmínkách dotací ohlášené krátce po víkendových komunálních volbách kritizovala ministra místního rozvoje Ivana Bartoše (Piráti) jeho předchůdkyně Klára Dostálová (ANO) a Svaz měst a obcí. Dostálová dnes Bartoše vyzvala k pozastavení výzev, které měly být podle původního záměru ministerstva publikovány v pátek.

"Ministerstvo vychází vstříc žadatelům, neboť po komunálních volbách se teprve ustavují nová vedení obcí, která budou mít příležitost záměry ještě prodiskutovat. 1. listopadu 2022 vyhlásí prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu dvě výzvy na podporu základních škol. Pro takzvané méně rozvinuté regiony a přechodové regiony je připraveno celkem 3,2 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Dostálová dnes kritizovala to, že MMR zkrátilo podíl státu na dotovaných projektech z 90 na 75 procent a změnilo i podmínky celkové výše dotovaných projektů. Podle ministerstva nebyla v původní verzi programu podpora dostatečně zacílena.

K změně podle Bartoše ministerstvo přistoupilo, aby podpořilo co největší počet kvalitních projektů a respektovalo přístup Evropské komise k regionální politice – pro méně rozvinuté regiony je to 75 procent a pro přechodové regiony 65 procent. "Pro projekty malých obcí, které budou své záměry realizovat v dalších výzvách prostřednictvím komunitně vedeného místního rozvoje, se nic nemění a výše kofinancování bude plánovaných 95 procent," uvedl Bartoš.

Celkem by podle Bartoše v nadcházejícím období do rozvoje základních škol mělo zamířit až 8,2 miliard korun ve třech výzvách. Do konce roku je podle MMR plánovaná výzva pro základní školy v objemu 2,8 miliardy korun, kde budou opět platit původní podmínky.