husqvarna

Plzeňský kraj zmodernizuje za 86 mil. Kč základny záchranky v pohraničí

Klatovy 31. května (ČTK) - Plzeňský kraj zmodernizuje za více než 86 milionů korun základny zdravotnické záchranné služby (ZZS) v pohraničních oblastech Klatovska, Tachovska a Domažlicka. Většinu peněz získá z výzvy evropského programu IROP určené na pomoc v boji s pandemií covid-19 a na zvýšení odolnosti proti obdobným hrozbám. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Pavel Hais (Piráti).

"V oblasti dojde díky projektu k modernizaci základen, jejichž součástí budou také instalace zdrojů elektřiny, kamer a elektronických zabezpečení objektů, pořízení nových sanitek a přístrojů, jako jsou defibrilátory, umělé plicní ventilace a přístroje k srdeční resuscitaci," řekl. Podle informací ČTK půjde o osm sanitek rychlé záchranné služby, dohromady zhruba za 28 milionů Kč, tři převozní sanitky a 11 defibrilátorů.

Rada kraje už schválila předfinancování projektu rekonstrukce a modernizace základen v příhraničních oblastech a doporučila to na červnové jednání zastupitelů. "Návratná výpomoc, kterou budou pro letošek schvalovat, je v objemu přes 72 milionů. V příštím roce bude v rámci rozpočtu kraje počítáno s částkou 20 milionů a loni ZZS obdržela 14 milionů korun," uvedl Hais.

Výběrová řízení na dodávky vybavení ZZS za 52 milionů Kč už podle něj běží do konce roku a ještě na začátku roku 2023. Podle Haise byly součástí také oprava budov, a to základny ZZS v Plané a v Domažlicích, kde šlo o rekonstrukci myčky a trafostanice, všechny už jsou hotové.

Základny ZZS v příhraničí, kde je velmi řídké osídlení, dlouhodobě spolupracují s bavorskými kolegy a podél hranic si vypomáhají. Bavorští záchranáři například velmi výrazně pomohli loni 4. srpna při srážce vlaků u obce Milavče na Domažlicku. Při čelní srážce expresu z Mnichova s regionálním osobním vlakem zahynuli tři lidé a 56 se jich zranilo. Nehodu zavinil strojvůdce rychlíku, který při srážce zemřel. Nerespektoval červené světlo. Škoda přesáhla 178 milionů Kč, její výše ale není konečná.