Mercedes

Plzeňský kraj zkolaudoval přivaděč od Stříbra na dálnici D5 za 260 mil. Kč

Stříbro (Tachovsko) (ČTK) - Plzeňský kraj dnes zkolaudoval pětikilometrový přivaděč od Stříbra na dálnici D5 za 261 milionů korun. Nová přímější komunikace, kterou z většiny uhradí do konce června evropský program IROP, nahradila serpentiny, řidiči se tak dostanou rychleji a bezpečněji na D5 vedoucí do Plzně i do Německa. Směr je velmi frekventovaný, řekl ČTK starosta Stříbra a náměstek hejtmana Martin Záhoř (ANO). Nový přivaděč je podle něj pro osmitisícové město i severozápadní část Tachovska velkým přínosem.

Podle Záhoře byla cesta po kopcovitých serpentinách, kudy se ze Stříbra jezdilo desítky let, pomalá a nebezpečná. Silnice byla velmi úzká, těsně nad prudkým srázem a bez svodidel. Často se tam stávaly nehody, hlavně při předjíždění. Ve směru jezdí stále víc nákladních i osobních aut do okolních průmyslových zón. Úpravy podstatně zkrátily dobu jízdy k D5. "Provoz se zrychlil a zvýšila se jeho bezpečnost," řekl Záhoř.

Kvůli náročnému terénu byla stavba nové krajské silnice druhé třídy rozdělena na dva úseky. "První zahrnoval přeložku silnice II/230 do nové trasy, protože stávající úsek nebylo možné zrekonstruovat do požadovaných parametrů silnice druhé třídy. Na něj navázal úsek druhý, jehož trase se upravila v šířkových, směrových a výškových parametrech," řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

První část dlouhá 1,3 kilometru byla zprovozněna v květnu 2020, druhá o délce 3,4 kilometru byla uvedena do předčasného užívání v prosinci 2022. Stavební firma dokončila silnici o půl roku dřív, řekl Záhoř.

Město pomohlo s výkupy pozemků. Podle Záhoře je škoda, že se nepodařilo vykoupit pozemky na konci silnice, kde není zatáčka ideálně narovnaná. "Ale možná bude fungovat jako zpomalující retardér," podotkl.