Komatsu potřebu bagr

Plzeňský kraj začal vyklízet bývalé lázně v centru Plzně, které 30 let chátraly

Plzeň (ČTK) - Bývalé městské lázně v Plzni, které 30 let chátraly, nechává kraj vyklidit, vyčistit a pokračuje tam stavebněhistorický průzkum. Kraj, který loni v říjnu památkově chráněnou budovu z roku 1931 koupil za 120 milionů Kč, také připravuje zadávací dokumentaci na demolici zadní přístavby bývalé kotelny a páry. Do 1,5 až dvou měsíců bude dokončena úvodní architektonická studie, kterou zpracovává tým Evy Heyworthové, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).

"A pak bychom směřovali k zadávací dokumentaci pro výběr dodavatele rekonstrukce metodou Design & Build (zadávání staveb, kdy si objednatel zadá jen účel a rozsah a zhotovitel je zodpovědný i za projekt), což by se mělo povést do konce roku," uvedl.

Čistopis architektonické studie s vizualizacemi bude podle Bernarda hotový do konce srpna a o měsíc později bude stavebněhistorický průzkum. Poté začne demolice zadního traktu. "Měla by trvat tři čtyři měsíce," řekl náměstek. Kraj chce opravit zchátralé lázně do roku 2026, už letos vyčlenil 100 milionů korun na studii úprav, bourání a na přípravu soutěže na dodavatele obnovy, která si má vyžádat 1,5 až dvě miliardy korun. V lázních má vzniknout multikulturní centrum. Má tam být zejména krajská Západočeská galerie (ZČG), dále sál, klubovny a kanceláře pro krajské i neziskové organizace.

Termíny vyšly z informativní zprávy pro krajské zastupitele. Prosadila ji opozice, která chce být o projektu informována na každém jednání. První zprávu ale označila za nedostačující. "Požadujeme ji vypracovat znovu a podrobněji," řekla zastupitelka Marcela Hollerová (ODS). ODS a TOP 09 dlouhodobě prosazovaly novostavbu regionální galerie na městském pozemku U Zvonu, která už měla projekt i stavební povolení, kraj ji připravoval od roku 2005. Zastupitelé města Plzně v březnu stavbu galerie odmítli a odstoupili od smluv s krajem a ZČG na pronájem pozemků.

Do přípravy novostavby galerie, tedy zejména do architektonické soutěže z roku 2009, studií a projektů, dal kraj asi 33 milionů Kč. Zastupitelé v pondělí schválili přeúčtování vynaložených výdajů jako zmařenou investici. Hollerová označila postoj současné koalice, které se plán novostavby galerie nelíbí, jako aroganci. Zastupitelstva věnovala projektu, hlavně v letech 2009 a 2010, podle Hollerové obrovské úsilí a čas.

Čtyřicítka architektů z Plzeňska vyzvala nedávno otevřeným dopisem kraj k tomu, aby na adaptaci a přestavbu lázní uspořádal architektonickou soutěž. Nelíbí se jim, že studii rekonstrukce a jednu z největších staveb kraje svěřil napřímo Heyworthové. Kraj ji považuje za velmi renomovanou architektu, která připraví kvalitní podklady pro veřejnou zakázku. Kraj postupuje podle zákona a pravidel, která jsou, řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Podle něj se ukázalo jako nejefektivnější využít metodu Design & Build. "Ta se aplikuje spíše na dopravní, liniové stavby, kde jsou uživatelské a technické parametry jednoznačně definovatelné," řekl šéf České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Robert Špalek z Plzně, který tím dopis architektů podpořil.